Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ ХУДОЖНЬОГО ОСМИСЛЕННЯ ТОТАЛІТАРИЗМУ В АНТИКОЛОНІАЛЬНІЙ ПРОЗІ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ (РОМАНИ Р. ІВАНИЧУКА ТА Ґ. ҐРІНА)

ТИПОЛОГІЯ ХУДОЖНЬОГО ОСМИСЛЕННЯ ТОТАЛІТАРИЗМУ В АНТИКОЛОНІАЛЬНІЙ ПРОЗІ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ (РОМАНИ Р. ІВАНИЧУКА ТА Ґ. ҐРІНА)

Назва:
ТИПОЛОГІЯ ХУДОЖНЬОГО ОСМИСЛЕННЯ ТОТАЛІТАРИЗМУ В АНТИКОЛОНІАЛЬНІЙ ПРОЗІ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ (РОМАНИ Р. ІВАНИЧУКА ТА Ґ. ҐРІНА)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,81 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ВОЛОДИМИРА ГНАТЮКА
ЄМЧУК Тетяна Богданівна
УДК 82.091
ТИПОЛОГІЯ ХУДОЖНЬОГО ОСМИСЛЕННЯ ТОТАЛІТАРИЗМУ
В АНТИКОЛОНІАЛЬНІЙ ПРОЗІ
ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ
(РОМАНИ Р. ІВАНИЧУКА ТА Ґ. ҐРІНА)
10.01.05 – порівняльне літературознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Тернопіль – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії літератури та порівняльного літературознавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Куца Ольга Павлівна,
Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, кафедра теорії літератури та порівняльного
літературознавства, професор.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Антофійчук Володимир Іванович,
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича,
кафедра української літератури та журналістики, завідувач;
кандидат філологічних наук, доцент
Шимчишин Марія Мирославівна,
Тернопільський національний економічний університет, доцент кафедри іноземних мов для аграрних і економічних дисциплін.
Захист відбудеться 22 листопада 2007 р. об 11 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 58.053.02 при Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка за адресою 46027, м. Тернопіль, вул. М. Кривоноса, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (46027, м. Тернопіль, вул. М. Кривоноса, 2).
Автореферат розіслано -----жовтня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради В.Л. Гижий
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Із тоталітаризмом другої половини ХХ століття пов’язаний цілий комплекс питань з різних сфер людської діяльності. Як найвища форма імперіалізму, коли наддержава встановлює свій всеохоплюючий контроль над колоніями, тоталітаризм проникає в їх найглибинніші духовні сфери, зокрема в літературу. Дж. Орвелл ще в 1941 році наголошував, що у ХХ столітті в літературу просто „ринула” політика. Йдеться про політичний і художній феномени як категоріальну цілісність або, як зауважують дослідники, „ширшу текстуальність”. Її активно артикулює сьогодні постколоніальна теорія. Сучасні літературознавці зазначають, що постколоніальні студії навіть „змінили обрамлення компаративу” (Т. Денисова).
Важливим маніпуляційним інструментом імперської влади є художні тексти, які пропонують певні стереотипи сприйняття. Щоб розхитати цю владу й виявити її епістемологічні хиби, необхідно „контрапунктними голосами впроваджувати дискурс іншого роду, який заперечує трубадурам імперії й проливає світло на пригноблених людей, місця, традиції, події та образи” Томпсон Е. Трубадури імперії: Російська література і колоніалізм / Пер. з англ. М. Корчинської. – К.: Основи, 2006. – С. 312.. Саме таку функцію виконувала в зазначений вище період антиколоніальна проза англійського та українського письменників Ґ. Ґріна та Р. Іваничука, які по-своєму активізували антиколоніальну проекцію у своїх літературах.
Життєвий досвід цих авторів у поневолених країнах, де діяли диктаторські режими (Ґ. Ґрін – у колоніях США, Р. Іваничук – у радянській Україні), сприяв художньому осмисленню імперського тоталітаризму. В їхніх творах насамперед романного жанру обстоюються різні аспекти національної ідентичності. Р. Іваничук зізнавався, що його найважливіша письменницька місія підпорядкована надзавданню – розказати, „як Україна перетворювалась із московської колонії в незалежну державу…” Іваничук Р. Нещоденний щоденник (Книга друга) // Дзвін. – №2. – 2005. –С. .. Ґ. Ґрін неодноразово декларував, що література допомагає боротися з диктаторськими режимами і що він робив усе, що міг, задля цього.
Українська література часів радянського тоталітаризму мала ознаки якщо не колоніальної, то марґінесної.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ ХУДОЖНЬОГО ОСМИСЛЕННЯ ТОТАЛІТАРИЗМУ В АНТИКОЛОНІАЛЬНІЙ ПРОЗІ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ (РОМАНИ Р. ІВАНИЧУКА ТА Ґ. ҐРІНА)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок