Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Семантична типологія предикатів стану

Семантична типологія предикатів стану

Назва:
Семантична типологія предикатів стану
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,59 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Національна академія наук України
Інститут української мови
Кавера Наталія Вікторівна
УДК 811.161.2’37+2’367
Семантична типологія предикатів стану
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ ? 2008
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі граматики та фонетики Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник ? доктор філологічних наук, професор
Городенська Катерина Григорівна,
завідувач відділу граматики та фонетики
Інституту української мови НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Ожоган Василь Михайлович,
завідувач кафедри української мови
Кіровоградського державного педагогічного
університету імені Володимира Винниченка;
кандидат філологічних наук, доцент
Гальона Наталія Павлівна,
доцент кафедри української мови
Інституту української філології
Національного педагогічного
університету імені М.П. Драгоманова.
Захист відбудеться «13» травня 2008 р. о 16 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано « 8 » квітня 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В.М. Фурса
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасній мовознавчій науці питання семантичної класифікації предикатів досі остаточно не розв’язане, бо не випрацьовано чітких критеріїв їх виокремлення, що зумовлено складністю предиката як ознакового слова.
В українському мовознавстві І.Р.Вихованець спочатку поділив предикати на два найбільш узагальнені класи: предикати дії і предикати стану, відзначивши, що предикат стану може охоплювати такі конкретні значення, як фізичний, інтелектуальний, емоційний стан, наявність якісної ознаки, стан існування неіснування, наявності відсутності, стан як результат дії тощо Вихованець І.Р., Городенська К.Г., Русанівський В.М. Семантико-синтаксична структура речення. ? К.: Наук. думка, 1983. ? С. .
. Згодом на основі цієї загальної класифікації предикатів він розробив шестикомпонентну класифікацію, до якої увійшли предикати дії, предикати процесу, предикати стану, предикати якості, локативні предикати та предикати кількості Вихованець І.Р. Нариси з функціонального синтаксису української мови. ? К.: Наук. думка, 1992. ? С. 93-111.
.
Услід за І.Р.Вихованцем, семантичний клас предикатів стану в українському мовознавстві виокремили А.П.Загнітко, М.В.Мірченко, О.Г.Межов, К.Ф.Шульжук, Т.Є.Масицька, Н.Б.Іваницька, О.М.Галаган, І.В.Жигора, Н.П.Щербачук та ін. Крім того, в україністиці виконано дослідження, присвячені окремим частиномовним різновидам предикатів стану, зокрема дієслівним предикатам стану (О.І.Леута, П.П.Дрогомирецький), відприслівниковим предикатам емоційного стану (О.А.Семенюк), предикатам якісного стану, реалізованим предикативними якісними прикметниками (В.А.Тимкова, І.А.Пасічник), предикатам кількості, вираженим предикативними числівниками (Н.М.Попович).
Відомі цікаві спроби класифікації всієї сукупності предикатів і в зарубіжному мовознавстві, у яких виділено в окремий клас предикати стану та проаналізовано семантико-синтаксичну структуру речення з цими предикатами (Т.Б.Алісова, Ю.Д.Апресян, Н.М.Арват, Т.В.Булигіна, Г.О.Золотова, О.В.Падучева, О.М.Селіверстова, Т.М.Смирнова, Ю.С.Степанов та ін.).
Характеризуючи предикати стану, лінгвісти акцентують увагу на їхніх диференційних семантичних і морфологічних ознаках, проте досі не запропоновано єдиного витлумачення обсягу поняття „предикатна семантика стану”, немає послідовного значеннєвого розмежування станової семантики предикатних синтаксем різної частиномовної належності, що унеможливлює семантичну типологію предикатів стану як окремого семантичного класу предикатів, не з’ясовано меж частиномовного вираження предикатів стану, не встановлено ієрархії частиномовних класів слів, яким загалом або частині з них властиве значення стану.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: Семантична типологія предикатів стану

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок