Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВПЛИВ СМИСЛОВОЇ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ НА ЙОГО РОЗУМІННЯ СТУДЕНТАМИ

ВПЛИВ СМИСЛОВОЇ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ НА ЙОГО РОЗУМІННЯ СТУДЕНТАМИ

Назва:
ВПЛИВ СМИСЛОВОЇ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ НА ЙОГО РОЗУМІННЯ СТУДЕНТАМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,87 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ ім. Г.С. КОСТЮКА АПН УКРАЇНИ
Кириченко Римма Вікторівна
УДК 37.015.3
ВПЛИВ СМИСЛОВОЇ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ НА ЙОГО РОЗУМІННЯ СТУДЕНТАМИ
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України, лабораторія когнітивної психології.
Науковий керівник: доктор психологічних наук, професор,
член-кореспондент АПН України
ЧЕПЕЛЄВА Наталія Василівна,
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України,
заступник директора
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, професор
СЕМИЧЕНКО Валентина Анатоліївна,
Центральний інститут післядипломної педагогічної
освіти АПН України, проректор з наукової роботи
кандидат психологічних наук
АНДРЄЄВА Ярослава Федорівна,
Ніжинський педагогічний університет ім. М. Гоголя
Міністерства освіти і науки України,
доцент кафедри практичної психології
Провідна установа: Національний педагогічний університет
ім. М.П. Драгоманова
Міністерства освіти і науки України,
кафедра психології, м. Київ
Захист відбудеться “26” травня 2004 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2).
Автореферат розісланий “23” квітня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрієвська В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Проблема розуміння в останній час стає однією з центральних проблем не лише психології, а усіх гуманітарних наук. Вона привертає увагу спеціалістів з теорії пізнання, логіки та методології науки, дослідників у галузі соціології, естетики, історії та філології. Пов’язане це передусім з тим, що сучасна культура все частіше має справу з ситуаціями, коли виникає необхідність в розумінні, яке все більше усвідомлюється як найважливіший факт духовного життя особистості. Крім того, однією з головних психологічних потреб людини як соціального індивіда є потреба в розумінні нової інформації, природних явищ, вчинків людей тощо. Розуміння є надзвичайно важливою ланкою ефективної регуляції будь-якої діяльності. Ефективність підготовки спеціаліста у вищому навчальному закладі великою мірою залежить від ступеня розуміння текстової інформації. Через читання реалізується широкий спектр освітніх та виховних впливів на особистість. Культура читання є невід’ємною складовою загальної культури особистості.
Більшість дослідників та педагогів відзначають недостатній рівень читацьких умінь студентів вищих навчальних закладів, що утруднює не лише навчальну, а й самостійну роботу. Студенти не володіють основними прийомами смислового аналізу тексту, не вміють вибудувати його логічну та смислову структуру, виділити основну думку твору. Вони зазнають значних труднощів при використанні засвоєної інформації в процесі читання у навчальній та практичній діяльності (С.М. Бондаренко, Г.Г. Гранік, В.А. Левіна, Л.А. Концева, І.Ф. Неволін, Н.В. Чепелєва та ін.).
У сучасній психологічній науці розуміння розглядається як аналітико-синтетичний процес, що дозволяє з’ясувати сутність предметів і явищ дійсності, встановити їх істотні зв’язки та відношення (Л.П. Доблаєв, Г.С. Костюк, П.І. Зінченко, Ю.К. Корнілов, О.Р. Лурія, С.Д. Максименко, В.О. Моляко, А.О. Смірнов, О.М. Соколов). Провідне місце у дослідженні проблеми розуміння тексту займає також встановлення факторів, що визначають цей процес. Більшість дослідників найвагомішими з них називають структурно-семантичні особливості твору та індивідуальні особливості читача, зокрема вміння здійснювати смисловий аналіз тексту та володіння основними прийомами розуміння (А.А. Брудний, Т.М. Дрідзе, М.І. Жинкін, З.І. Кличнікова, А.Б. Коваленко, О.І. Копиленко, Г.С. Костюк, Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ВПЛИВ СМИСЛОВОЇ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ НА ЙОГО РОЗУМІННЯ СТУДЕНТАМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок