Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> “Аномальні процеси релаксації та переносу при стохастичних впливах”

“Аномальні процеси релаксації та переносу при стохастичних впливах”

Назва:
“Аномальні процеси релаксації та переносу при стохастичних впливах”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
32,86 KB
Завантажень:
153
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н. КАРАЗІНА
Чечкін Олексій Вікторович
УДК 533.93
“Аномальні процеси релаксації та переносу
при стохастичних впливах”
01.04.08 – фізика плазми
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Харків - 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті теоретичної фізики ім. О.І. Ахієзера Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут”
Офіційні опоненти:
доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України
СТЕПАНОВ Костянтин Миколайович, Національний науковий центр “Харківський фізико-технічний інститут”, начальник відділу
доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України
ЗАГОРОДНІЙ Анатолій Глібович, Інститут теоретичної фізики НАН України, директор
доктор фізико-математичних наук, професор
КОНТОРОВИЧ Віктор Мойсеєвич, Радіоастрономічний інститут НАН України, старший науковий співробітник
Провідна установа:
Інститут ядерних досліджень НАН України, сектор фізики плазми, м. Київ.
Захист відбудеться “ 18 березня 2005 р. о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д64.051.12 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61108, м. Харків, пр. Курчатова, 31, аудиторія №301.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4.
Автореферат розісланий “ 14 ” лютого 2005 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Письменецький С.О.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. В дисертаційній роботі проводиться теоретичний аналіз аномальних явищ релаксації та переносу в сильнонерівноважних відкритих системах. Актуальність теми дисертації зумовлена тим, що спектр відкритих систем надзвичайно широкий – від турбулентної рідини, плазми та плазмоподібних середовищ, радіотехнічних пристроїв до біологічних систем. Визначальний вплив на характер релаксаційних процесів у таких системах чинять випадкові шуми та інтенсивні флуктуаційні поля, амплітуди яких істотно перевищують тепловий рівень і які мають своєрідні статистичні властивості, наприклад, довгі часові та просторові кореляції, негауссівські імовірнісні розподіли, спіральність. Для процесів дифузії в таких системах характерна нелінійна залежність середнього квадрату зсуву від часу (яка виявляється як супер– і субдифузія та ультраповільна дифузія), а також аномальні залежності кінетичних коефіцієнтів від параметрів системи, наприклад, для плазми – від магнітного поля і температури. Часова еволюція у відкритих системах не обов'язково веде до рівноважного, тобто, найбільш хаотичного стану. Навпаки, у таких системах можливі процеси самоорганізації, що супроводжуються негативними ефективними значеннями коефіцієнтів переносу (“негативна в'язкість” у турбулентній рідині). Унаслідок таких процесів виникають стаціонарні нерівноважні стани і структури. У цих випадках явища релаксації і переносу не можуть бути адекватно описані в рамках теорії броунівського руху і/чи молекулярно – кінетичної теорії, основу яких складають кінетичні рівняння Фоккера - Планка, Больцмана, Ландау, Балеску – Ленарда.
Лабораторна та космічна плазма є типовими прикладами відкритих систем, в яких нерівноважність, як правило, обумовлена самим способом створення плазми. Відомо, що турбулентність граничної плазми, яка характеризується аномально високим рівнем флуктуацій густини заряджених частинок і флуктуацій електричного поля, відіграє визначальну роль у формуванні аномальних потоків частинок і тепла з області магнітного утримання в замкнених магнітних пастках різного типу. Однак, незважаючи на інтенсивний розвиток методів флуктуаційної діагностики та успіхів теорії слабкої і сильної турбулентності, теорія плазмових флуктуацій і викликаних ними явищ переносу далека від завершення. Тому в теорії плазми актуальними є розробки нових теоретичних концепцій, пошук і узагальнення моделей, що використовують фізичні уявлення і математичний апарат, який застосовується при аналізі відкритих сильнонерівноважних систем у різних областях фізики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 Реферат на тему: “Аномальні процеси релаксації та переносу при стохастичних впливах”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок