Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Стабільність коротких шпилькових структур нуклеїнових кислот І їх комплексів з ароматичними сполуками

Стабільність коротких шпилькових структур нуклеїнових кислот І їх комплексів з ароматичними сполуками

Назва:
Стабільність коротких шпилькових структур нуклеїнових кислот І їх комплексів з ароматичними сполуками
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,09 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені В.Н. КАРАЗІНА
КОСТЮКОВ Віктор Валентинович
УДК 577.113:577.32
Стабільність коротких шпилькових структур нуклеїнових кислот І їх комплексів з ароматичними сполуками
03.00.02 – біофізика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Севастопольському національному технічному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник доктор фізико-математичних наук,
доцент Євстигнєєв Максим Павлович,
Севастопольський національний технічний
університет, доцент кафедри фізики.
Офіційні опоненти:
- доктор фізико-математичних наук, професор Сорокін Віктор Олександрович, Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України, провідний науковий співробітник відділу молекулярної біофізики;
- доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Шестопалова Ганна Вікторівна, Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України, завідувач відділом біофізики.
Захист відбудеться “22” лютого 2008 р. о 15.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.13 у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. 7-4.
З дисертацією можна ознайомитися в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна за адресою:
61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розіслано “17” січня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гаташ С.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Однією з важливих задач сучасної молекулярної біофізики є вивчення конформаційної змінюваності нуклеїнових кислот. Молекули рібонуклеїнової (РНК) та дезоксирібонуклеїнової (ДНК) кислот характеризуються in vivo різноманітністю форм структурної організації. Крім класичної подвійної спіралі, нуклеїнові кислоти у водно-сольовому розчині можуть знаходитися в одноланцюжкових структурах, які були виявлені у деяких бактеріофагах та є обов’язковою проміжною формою (матрицею) під час синтезу як ДНК, так і РНК, або формувати шпилькові структури, які знайдені в організмах різних вірусів, бактерій, а також тварин і людини, та беруть участь у взаємодії з регуляторними білками, та ін. Іншою важливою проблемою є встановлення фізичних механізмів взаємодії нуклеїнових кислот з ароматичними біологічно активними сполуками (БАС) у розчині. Багато ароматичних БАС, що мають різні медично-біологічні властивості, діють, зв’язуючись з ядерною чи з мітохондріальною ДНК шляхом інтеркаляції. Взаємодія БАС як з двоспіральними, так і з шпильковими формами ДНК впливає на особливості їх просторової організації, та, відповідно, на біологічні функції.
На даний час встановлено, що найбільш коротка неканонічна шпилькова структура утворюється на рівні гептамеру ДНК d(GCXYZGC) з триплетною петлею XYZ та дінуклеотидним стеблом d(GC)2. Також відомо, що найбільш коротка петля може формуватися з двох нуклеотидів XY, але з триплетним стеблом d(CGC/GCG). Існують підстави вважати, що гептамер ДНК не є нижньою межею для утворення шпилькових структур – згортання в шпильку також можливе на рівні гексамеру ДНК d(GCXYGC) з дінуклеотидною петлею XY і стеблом d(GC)2. Таким чином, дослідження можливості утворення коротких шпилькових структур ДНК та їх комплексоутворення з ароматичними БАС грає велику роль в усвідомленні конформаційної змінюваності нуклеїнових кислот та механізмів медично-біологічної дії БАС.
Зв’язок дисертації з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалася у рамках держбюджетної наукової тематики “Нуклеотид” Міністерства освіти і науки України (№ держ. реєстр. 0104U000568) “Гідротропний та сінергетичний ефекти при утворенні гетерокомплексів ароматичних біологічно активних молекул та їх взаємодії з ДНК у водному розчині”, 2003-2006; частково у рамках наукової тематики “Ліганд-3” Міністерства освіти і науки України (№ держ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Стабільність коротких шпилькових структур нуклеїнових кислот І їх комплексів з ароматичними сполуками

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок