Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФЕНОМЕН ДВОВІР’Я У ВІТЧИЗНЯНІЙ РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ

ФЕНОМЕН ДВОВІР’Я У ВІТЧИЗНЯНІЙ РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ

Назва:
ФЕНОМЕН ДВОВІР’Я У ВІТЧИЗНЯНІЙ РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,39 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

РАБОТКІНА СВІТЛАНА ВАСИЛІВНА
УДК 261.6 + 261.2 (477)
ФЕНОМЕН ДВОВІР’Я У ВІТЧИЗНЯНІЙ РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ
спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2007
Дисертація є рукописом.
Робота виконана на кафедрі українознавства і всесвітньої культури Севастопольського військово-морського інституту ім. П.С.Нахімова
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Глушак Анатолій Степанович
Севастопольський військово-морський інститут
ім. П.С.Нахімова, професор кафедри
українознавства і всесвітньої культури
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Дулуман Євграф Каленикович,
Національний технічний університет України
“Київський політехнічний інститут”,
професор кафедри філософії
кандидат філософських наук,
Кулагіна Ганна Михайлівна,
Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН
України, науковий співробітник Відділення
релігієзнавства
Захист відбудеться “19 ” жовтня 2007 р. о 14 годині на засіданні
Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії ім.
Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська,4)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії ім.Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська,4)
Автореферат розісланий “ 17 ” вересня 2007 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук, доцент О.В.Бучма
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Протягом останніх десятиліть Україна переживає бурхливий процес духовного відродження, в контексті якого відбувається її національно-релігійне самовизначення. Цей феномен складається з реабілітації українського православ’я після падіння радянського атеїстично-тоталітарного режиму, відновлення діяльності різноманітних християнських конфесій на теренах України, входу в релігійне поле країни нетрадиційних релігій (НРТ), а також з повернення в духовне життя давніх язичницьких вірувань.
На початку XXI ст. зростає зацікавленість українців релігією як важливою складовою людського буття. Але цей інтерес не обов’язково пов’язується лише із християнством. Виникнення багатьох неоязичницьких громад свідчить про бажання повернутися до “віри предків”, яка усвідомлюється як джерело самобутньої національної духовної культури. У цьому контексті язичництво і християнство являють собою два могутніх релігійно-духовних пласти, які при аналізі релігійності українства тяжко відокремити один від одного. Відтак постає потреба об’єктивного та всебічного осмислення напрямку духовних пошуків українців, що спричинили цей синкретизм вір.
Специфіка засвоєння русичами християнської віри втілюється в явищі двовір’я, в формі компромісного існування в вітчизняній історії протилежних релігійних світоглядів. Дане дослідження розглядає двовір’я часів Київської Русі як толерантне зіткнення дохристиянської та християнської культур, наслідком якого стала поява національного варіанту православ’я. В такому аспекті двовір’я постає як чинник ідейної консолідації, що впливає на весь наступний духовний розвиток України, визначає його специфіку і своєрідність.
Оскільки феномен двовір’я так міцно зафіксувався в глибинах національного менталітету, що постійно виявляється в житті сучасного українця, дисертаційне дослідження набуває наукової актуальності в контексті аналізу сучасних трансформацій релігійних поглядів українців. Глибоке вивчення складових релігійної свідомості Київської Русі дозволяє осягнути сутність сучасних національно-духовних проблем, провести аналогії релігійних уявлень давніх русичів і сучасних українців. Адекватна оцінка двовірного періоду вітчизняної культури дає можливість збагнути процеси помітної активізації неоязичницького руху, які останнім часом спостерігаються в певних прошарках українського суспільства на фоні домінування в країні християнського монотеїстичного світогляду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ФЕНОМЕН ДВОВІР’Я У ВІТЧИЗНЯНІЙ РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок