Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОБҐРУНТУВАННЯ КАТЕГОРІЙ ГНОСЕОЛОГІЇ ЗАСОБАМИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ

ОБҐРУНТУВАННЯ КАТЕГОРІЙ ГНОСЕОЛОГІЇ ЗАСОБАМИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ

Назва:
ОБҐРУНТУВАННЯ КАТЕГОРІЙ ГНОСЕОЛОГІЇ ЗАСОБАМИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,80 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
УДК 165.172
ПАВЛОВ Віталій Іванович
ОБҐРУНТУВАННЯ КАТЕГОРІЙ ГНОСЕОЛОГІЇ
ЗАСОБАМИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ
Спеціальність 09.00.01 – онтологія, гносеологія,
феноменологія
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
ЛЯХ Віталій Васильович,
Інститут філософії імені Г.С.Сковороди
НАН України, завідувач відділом історії
Зарубіжної філософії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
РИЖКО Володимир Антонович,
Директор Центру гуманітарної освіти НАН
України;
Кандидат філософських наук, доцент
БЕЗСМЕРТНА Тетяна Григорівна,
Київський державний університет
технологій та дизайну, доцент кафедри
філософії та культурології.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра філософії.
Захист відбудеться 23 березня 2001 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.02 по захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) філософських наук в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, адреса: 01001, м. Київ – 1, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 19 лютого 2001 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради Ситниченко Л.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Останньої чверті ХХ століття в західноєвропейській і вітчизняній філософії відбувалися інтенсивні пошуки нової світоглядно–методологічної парадигми, яка дозволила б більш адекватно філософськи осмислити новий тип реальності. Це – реальність замаскована, невизначена, без строго детермінованої необхідності існування. В її контексті змінюється співвідношення між знанням (досі його уявляли як відображення, більш чи менш адекватне, об’єкта реальності) та відповідною системою практичних значень. Завдання при цьому полягає не в тому, щоб знайти всезагальну, найбільш адекватну концептуальну схему, а в тому, щоб описати ситуацію, в якій задані можливості побудови такої схеми. Тому, постнекласичні напрямки філософії, такі як синергетика, когнітивна еволюція (що в сучасному розумінні зв’язується з процесами зміни домінуючих типів мислення, а отже, просторово–образного та знаково–символічного) тощо, значною мірою відходять від традиційних епістемологічних уявлень про світ і буття і об’єктивно обумовлюють появу конструктивних ідей, котрі орієнтують на методологію дослідження сучасної динамізуючої реальності як певної цілісності. Зростаюче значення постнекласичних підходів забезпечується завдяки їх спрямованості на оволодіння єдністю не тільки суб’єкта і об’єкта пізнання, але і суб’єкта і середовища, коли останні існують не відокремлено, а як постійно перевтілюване ціле. Об’єкт пізнання тут вже не є одиничним, "прозорим" для свідомості. Ним виступає певне “поле”, система значень, кодових посилань, які фокусуються в певні епістеме або в історичному апріорі. Звідси, системність останнім часом сприймається, як загальна вимога сучасного методологічного підходу у дослідженні.
Системний підхід цікавить сучасних філософів як необхідна умова обґрунтування реальності, як засіб побудови моделей, котрі можуть стати підставою дослідження самоорганізації і саморозвитку, а також виступити своєрідним зв’язком із середовищем. Він тісно пов’язаний з традиційними категоріями гносеології – сутністю і явищем, змістом і формою, можливістю і дійсністю, необхідністю і випадковістю тощо, які у ході еволюції пізнання розглядалися і застосовувалися у межах того світорозуміння, що було притаманне відповідному історичному етапу розвитку філософії. Проте сучасну реальність, що відзначається розмаїтістю, плюральністю, полісемантичністю, вже не можна охопити за допомогою класичного смислу системи категорій гносеології, який накопичила попередня філософія.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ОБҐРУНТУВАННЯ КАТЕГОРІЙ ГНОСЕОЛОГІЇ ЗАСОБАМИ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок