Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗАГАЛЬНОІНДОЄВРОПЕЙСЬКІ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНІ АРХЕТИПИ ТА ЇХ ВИЯВ В УКРАЇНСЬКІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ

ЗАГАЛЬНОІНДОЄВРОПЕЙСЬКІ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНІ АРХЕТИПИ ТА ЇХ ВИЯВ В УКРАЇНСЬКІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ

Назва:
ЗАГАЛЬНОІНДОЄВРОПЕЙСЬКІ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНІ АРХЕТИПИ ТА ЇХ ВИЯВ В УКРАЇНСЬКІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,92 KB
Завантажень:
450
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України
ПОЦЕЛУЙКО АНДРІЙ БОГДАНОВИЧ
УДК 213-145
ЗАГАЛЬНОІНДОЄВРОПЕЙСЬКІ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНІ АРХЕТИПИ ТА ЇХ ВИЯВ В УКРАЇНСЬКІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ
Спеціальність 09.00.11. — Релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата філософських наук
Київ — 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії та історії культури Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Стеценко Валерій Іванович
Львівський національний університет
імені Івана Франка,
доцент кафедри теорії та історії культури
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, доцент
Павленко Юрій Віталійович
Інститут світової економіки
і міжнародних відносин НАН України,
головний науковий співробітник відділу
глобальних систем сучасної цивілізації
кандидат філософських наук
Кулагіна Ганна Михайлівна
Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди
НАН України, науковий співробітник
відділу філософії релігії
Відділеня релігієзнавства
Провідна установа: Національний університет
“ Києво-Могилянська академія”, кафедра
філософії та релігієзнавства, м.Київ
Захист відбудеться 29 жовтня 2004р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії ім.Г.С.Сковороди НАН України ( 01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4 .
Автореферат розісланий 28 вересня 2004 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук, доцент Бучма О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Сьогоднішня етносоціальна ситуація в нашій державі характеризується зростанням національної самосвідомості, підвищеним інтересом до етнічної історії, джерел духовної культури та релігійності, а саме язичницьких вірувань та звичаїв. Ці фактори спонукають до грунтовного, академічного вивчення елементів дохристиянської міфології в системі української духовної спадщини, які сягають своїми витоками прадавньої індоєвропейської основи.
Дослідження духовної традиції як форми передачі релігійного, соціального і культурного досвіду вимагає звернення до аналізу таких жанрів усної народної творчості, як казки, легенди, перекази та думи, які є основним ретранслятором давніх міфологічно-релігійних структур. Міфологічна свідомість є не лише стадіальною в розвитку людства, а є неодмінним складником духовного життя людей на всіх стадіях їх історії. Підтвердженням цього є те, що й сучасна людина перебуває в тій чи іншій мірі під глибинними психічними впливами символів і міфів. Раціоналістична цивілізація, звіши уявлення про міф до рівня дитячої оповіді, позбавивши міф його сакрального значення, насправді просто витіснила міф за лаштунки людської свідомості. У підсвідомості міфологічні образи і архетипи продовжують жити і шукати будь-якої можливості вихлюпнутись назовні “з силою стиснутої пружини” (як зазначав К.Г.Юнг), тому надзвичайно важливим є ретельне вивчення глибин національного колективного несвідомого. Розуміння того, що людина потрапляє під владу міфу, вимагає акцентування уваги на існуючій міфології, міфотворчості і їх впливу на масову поведінку. Адже остання є важливою детермінантою соціального прогресу. Відтак з’ясування причин цієї поведінки, що закладені частково і в міфологічному мисленні, уможливлює спрямування активності людей в конструктивне русло. Саме тому актуальною є проблематика вивчення загальноіндоєвропейських архетипів, які є невід’ємною складовою колективного несвідомого українського народу і знаходять свій вияв у феноменах української духовної традиції.
Акцентування уваги на українських міфологічно-релігійних уявленнях як на своєрідному прояві загальноіндоєвропейської міфології не лише не применшує самодостатності української етнокультурної системи в євразійському культурному процесі, а навпаки, через об’єктивне вивчення дозволяє поставити її поряд з такими традиціями як ведична, авестійська, еддична тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЗАГАЛЬНОІНДОЄВРОПЕЙСЬКІ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНІ АРХЕТИПИ ТА ЇХ ВИЯВ В УКРАЇНСЬКІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок