Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МЕЙОБЕНТОС ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ

МЕЙОБЕНТОС ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ

Назва:
МЕЙОБЕНТОС ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,24 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Національна академія наук України
Інститут біології південних морів
ім. О.О. Ковалевського
ВОРОБЙОВА
Людмила Вікторівна
УДК 591.524.(262.5:262.54)
МЕЙОБЕНТОС ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ
03.00.17 – гідробіологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора біологічних наук
Севастополь – 2000
Дисертація є рукописом
Робота виконана в Одеському філіалі Інституту біології південних морів
ім. О.О. Ковалевського НАН України
Науковий консультант: доктор біологічних наук,
академік НАНУ, професор
Зайцев Ювеналій Петрович
головний науковий співробітник
ОФ ІнБПМ НАНУ
Офіційні доктор біологічних наук,
опоненти: член-кореспондент НАНУ, професор
Монченко Владислав Іванович
заст. директора Ін-ту зоології НАНУ
доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Харченко Тарас Андрійович
зав. відділом Ін-ту гідробіології НАНУ
доктор біологічних наук, професор
Муріна Галина-Ванцетті Василівна
провідний науковий співробітник ІнБПМ НАНУ
Провідна установа: Одеський держуніверситет ім. І.І. Мечникова,
біологічний факультет, Міністерство освіти України,
м. Одеса
Захист відбудеться "12" жовтня 2000 р. о 14.00 годині на засіданні спеціа-лізованої вченої ради Д 50.214.01 Інституту біології південних морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту біології півден-них морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
Автореферат розісланий "28" серпня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Неврова О.Л.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Будучи не тільки розмірною, але й значною мірою таксономічною категорією, мейобентос – найбільш широко поширений і найбільш масовий елемент морської біоти серед Metazoa. Однак, незважаючи на це, мейобентос Чорного моря до останнього часу залишався найменш вивченим компонентом населення бенталі як відносно біологічної розмаїтості, щільності поселень і біомаси, так і його участі в продукційних та інших екологічних процесах у водоймі.
Мейобентос Чорного моря як об'єкт вивчення представляє особливий інтерес. Це пов'язано, по-перше, з тим, що фауна моря має різне походження, яке відображає геологічне минуле водойми. В складі бентичних форм (включаючи мейобентос) зустрічаються понтичні (каспійські) релікти (Совинский, 1904), види бореально-атлантичного походження, середземноморські емігранти. Останні складають більшість донної фауни. І, нарешті, екзотичні види, випадково завезені суднами з інших районів Світового океану.
Організми мейобентосу, або мейобентонти, здатні жити в широкому діапазоні коливань умов середовища: від супраліторалі на суші до нижньої межі шельфу в морі, а деякі з них проникають навіть у сірководневу зону моря, що вважалася придатною для проживання лише сіркобактерій. Настільки високий ступінь еврібіонтності невідомий для будь-яких багатоклітинних організмів гідросфери.
Актуальність даної роботи визначається тим, що вона заповнює значні прогалини в фауністичних і хорологічних дослідженнях багатьох ділянок шельфу Чорного моря, таких як найбільша за площею – північно-західна, причорноморські лимани (Григорівський, Сухий) і затоки (Одеська, Єгорлицька, Тендрівська, Каркініцька і Каламицька), мейобентос яких до досліджень автора не вивчався.
Успішне проходження фази мейобентосу в ранньому онтогенезі означає подолання критичного періоду в життєвому циклі багатьох видів макрозообентосу. Мейобентос це – чинник, що лімітує чисельність популяцій бентосоїдних риб, які на стадії личинок, мальків або дорослих особин харчуються переважно мейобентонтами. Залежно від щільності організмів мейобентосу, використовуваних у їжу личинками і мальками риб, визначаються ділянки дна, які забезпечують найбільш сприятливі умови для подолання ними критичного періоду переходу на екзогенне харчування.
Багато видів мейобентосу являють собою чутливі індикатори умов середовища помешкання, за наявністю і станом яких можна судити про властивості середовища, у т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 Реферат на тему: МЕЙОБЕНТОС ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок