Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЖІНКА В УКРАЇНСЬКІЙ СЕЛЯНСЬКІЙ СІМ'Ї ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ґендерні аспекти

ЖІНКА В УКРАЇНСЬКІЙ СЕЛЯНСЬКІЙ СІМ'Ї ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ґендерні аспекти

Назва:
ЖІНКА В УКРАЇНСЬКІЙ СЕЛЯНСЬКІЙ СІМ'Ї ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ґендерні аспекти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,18 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА імені ІВАНА КРИП'ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
УДК 396.6 (09) (477) “18-19”
К І С Ь
Оксана Романівна
ЖІНКА В УКРАЇНСЬКІЙ СЕЛЯНСЬКІЙ СІМ'Ї
ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ:
ґендерні аспекти
Спеціальність 07.00.05 - етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
ЛЬВІВ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі етнології сучасності Інституту народознавства НАН України
Науковий керівник: Павлюк Степан Петрович, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, директор Інституту народознавства НАН України
Офіційні опоненти: Скрипник Ганна Аркадіївна, доктор історичних наук, професор, директор Інституту мистецтвознавства , фольклористики та етнології ім.М.Рильського НАН України; Маланчук-Рибак Оксана Зіновіївна, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії і теорії мистецтв Львівської Академії мистецтв
Провідна установа: Київський національний університет ім.Т.Шевченка
Захист відбудеться 11 червня 2002 р. о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.35.222.01 в Інституті українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України (м.Львів 79035 вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України (м.Львів 79035 вул. Козельницька, 4).
Автореферат розісланий 10.05.2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук І.Г.Патер
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми визначається потребою дослідження ґендерних аспектів суспільного буття етносу в історико-етнологічному ключі, що досі не було предметом окремої наукової праці. Питання становища жінки в сім'ї належить до фундаментальних характеристик соціальних відносин, посідає виразну етнокультурну специфіку, що дає підстави розглядати його як важливу етнодиференціальну ознаку. Серйозні дослідження становища жінки в українській сім'ї і громаді, успішно започатковані в українознавстві XIХ - початку ХХ ст., у радянський період були призупинені. Сьогодні вивчення ґендерних аспектів традиційної культури українців переживає нове піднесення, однак цей напрям ще не здобув належного визнання в академічній науці. Насамперед це зумовлено недостатньою обґрунтованістю залучення категорій ґендеру в українське народознавство та потребою адаптації відповідного інструментарію (теорій, методів, термінології). Застосування ґендерного підходу дозволяє розкрити особливості соціально-демографічних процесів, виявити важливі механізми етнопедагогіки та чинники, що визначали генезу етнопсихіки українців. Неупередженого аналізу потребують насамперед господарсько-майнові та особисті права жінки, її місце у структурі сім'ї, подружні взаємини, які в українському народознавстві не завжди обґрунтовано ідеалізувались. Об'єктивне висвітлення всіх аспектів повсякденного життя української жінки надає її етнокультурному портрету реалістичних рис, сприяє з'ясуванню справжньої ролі жіноцтва в українській історії та культурі, виявленню витоків гуманістичних та демократичних цінностей українства. Особливої значущості ґендерні дослідження набувають з огляду на становлення в сучасній Україні громадянського суспільства та актуалізації проблеми досягнення рівності чоловіків та жінок в усіх сферах суспільного життя.
Зв'язок роботи з науковими програмами. Дисертація виконана у відділі етнології сучасності Інституту народознавства НАН України в межах наукової програми “Історико-етнологічне дослідження традиційної української культури”.
Об'єкт дослідження – українська селянська сім'я другої половини ХІХ – початку ХХ ст., предмет – базові соціально-вікові статуси, ключові соціальні ролі та функції жінки в межах селянської сім'ї, а також український етнокультурний стереотип фемінінності.
Хронологічні межі роботи – друга половина XIX – початок ХХ ст. Скасування кріпосного права в Росії та конституційні перетворення 1860-х років в Австро-Угорській імперії, до складу яких на той час входили українські землі, забезпечили нове законодавче підґрунтя для соціальних змін у середовищі селянства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ЖІНКА В УКРАЇНСЬКІЙ СЕЛЯНСЬКІЙ СІМ'Ї ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ґендерні аспекти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок