Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe-Mn

Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe-Mn

Назва:
Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe-Mn
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,64 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Національна академія наук України
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова
Близнюк Віталій Володимирович
УДК: 669.15’74’782: 669.15-194.53: 539.27: 539.372
Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe-Mn
Спеціальність 01.04.13 фізика металів
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ - 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, м. Київ.
Науковий керівник: доктор технічних наук, професор
Гаврилюк Валентин Геннадійович
Інститут металофізики НАН України,
завідувач відділом фізичних основ легування сталей і сплавів.
Офіційні опоненти: доктор технічних наук, академік РАН Счастлівцев Вадим Михайлович
Інститут фізики металів Уральського відділення Російської академії наук, м. Єкатеринбург, Росія. Завідувач лабораторії фізичного металознавства.
доктор технічних наук, професор, член- кореспондент НАН України
Коваль Юрій Миколайович
Інститут металофізики НАН України,
завідувач відділом фазових перетворень.
Провідна організація: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка.
Захист відбудеться “02” листопада 2005 р. о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.168.01 при Інституті металофізики НАН України за адресою: 03680, м. Київ-142, бульв. Академіка Вернадського, 36.
Відгуки на автореферат, завірені печаткою організації, в двох екземплярах, просимо надсилати за адресою: 252680, ГСП, Київ-142, Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України. Вченому секретарю спеціалізованої ради д.ф.-м.н. Піщаку В. К., тел.: +380 (44) 424-95-27.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту металофізики НАН України.
Автореферат розісланий “30” вересня 2005 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор фізико-математичних наук Піщак Вадим Каспарович.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Ефект пам’яті форми (ЕПФ) в металах і сплавах обумовлюється мартенситним перетворенням. Сплави з ЕПФ успішно використовуються як матеріали для виготовлення широкого ряду технічних пристроїв: актуаторів, катетерів, затискачів електроконтактів, хомутів для беззварювального з'єднання трубопроводів і т.д. Фундаментальні та прикладні досягнення та проблеми розробки сплавів з ЕПФ регулярно обговорюються на міжнародних конференціях ICOMAT (International Conference On Martensitic Transformations), ESOMAT (European Symposium On Martensitic Transformations and Shape-Memory). Повністю присвячена даним матеріалам конференція SMST (Shape Memory and Superelastic Technologies), що свідчить про актуальність розробки матеріалів з функціональними властивостями у світі на даний час.
Сплави систем Ni-Ti, Cu-Zn, Cu-Al-Ni широко застосовуються на практиці завдяки великим значенням відновлюваної пластичної деформації (в.д.) – Ni-Ti ( 6-8 %, ефект надпружності 10% в монокристалі, 4-8 % в полікристалі при зворотних напруженнях 500-900 МПа [Otsuka 1998, с. 177]), Cu-Zn ( 4-6%), Cu-Al-Ni ( 5-6 % в полікристалі, 8 % в монокристалі [Otsuka 1998, з. 176]). Проте, вартість виготовлення зливків сплавів, наприклад Ni-Ti, досягає $8000 за тону [Baruj 2004], що обмежує масштаби використання. Сплави з ЕПФ на основі заліза - Fe-Mn-Si, Fe-Ni-Co-Ti, Fe-Cr-Ni системи можуть бути альтернативою сплавам на основі Ni-Ti, міді, внаслідок істотно меншої вартості виготовлення зливків ( $500 за тону [Baruj 2004]). Проте, Fe-Mn-Si сплави мають істотний недолік, що є головним обмежуючим чинником для розширення областей практичного застосування: величина в.д. не перевищує 1.5 % (абсолютне значення) після першого циклу попередньої деформації і не більш 3.5 % після трудо- і енергоємної обробки - термомеханічного „тренування” або ТМТ, (training treatment).
Явище відновлення деформації у сплавах Fe-Mn-Si контролюється повторюваністю мікроструктур материнської фази та дочірньої, мартенситної, при прямому та зворотному мартенситному перетвореннях. Суттєвого збільшення в.д. у сплавах Fe-Mn було досягнуто після легування кремнієм до 6.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe-Mn

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок