Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНЦЕПЦІЯ ІСТОРИЧНИХ СИСТЕМ В СВІТ–СИСТЕМНОМУ АНАЛІЗІ: ІСТОРИКО–СОЦІОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

КОНЦЕПЦІЯ ІСТОРИЧНИХ СИСТЕМ В СВІТ–СИСТЕМНОМУ АНАЛІЗІ: ІСТОРИКО–СОЦІОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

Назва:
КОНЦЕПЦІЯ ІСТОРИЧНИХ СИСТЕМ В СВІТ–СИСТЕМНОМУ АНАЛІЗІ: ІСТОРИКО–СОЦІОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,67 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
В соціальних науках усе ширше визнається, що сучасний світ переживає
наприкінці ХХ–ХХI ст


Національна академія наук України
Інститут соціології
Малюк Андрій Миколайович
УДК 316.25
КОНЦЕПЦІЯ ІСТОРИЧНИХ СИСТЕМ
В СВІТ–СИСТЕМНОМУ АНАЛІЗІ:
ІСТОРИКО–СОЦІОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
22.00.01 - теорія та історія соціології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті соціології Національної академії наук України.
Науковий керівник кандидат історичних наук
Арсеєнко Анатолій Григорович,
Інститут соціології НАН України,
провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, доцент Павленко Юрій Віталійович, Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, головний науковий співробітник
кандидат соціологічних наук, доцент Кутуєв Павло Володимирович, Національний університет “Києво-Могилянська академія”, докторант кафедри соціології
Провідна установа
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, м. Київ
Захист відбудеться “ 25 ” листопада 2005 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична 12, м. Київ.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична 12, м. Київ.
Автореферат розіслано “ 23 ” серпня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. В соціальних науках все ширше визнається, що сучасний світ переживає нову велику трансформацію, яка розгортається водночас у багатьох вимірах, зокрема, у економічному, соціальному, культурному, технологічному й геополітичному. Ця трансформація пов'язується з інтенсифікацією наприкінці ХХ ст. процесів глобалізації, що веде до створення єдиного інтегрованого світового економічного й політичного простору.
У цих умовах зростає розуміння того, що багато глобальних проблем, з якими людство зіткнулось наприкінці XX ст., не можуть бути осмислені на рівні окремих держав та взаємин між ними. Тому державоцентристський підхід, котрий раніше переважав у західному суспільствознавстві, багато в чому вичерпує свої можливості як сукупність засобів і методів наукового пізнання та перетворення сучасної соціальної реальності. Суспільствознавство потребує нової парадигми, здатної адекватно пояснити структуру, механізм функціонування, соціальні суперечності й тенденції розвитку сучасної глобальної системи, яка є органічною цілісністю, що має власну логіку розвитку. У зв'язку з цим особливої актуальності набуває всебічний аналіз як структурних, так і еволюційних, історичних аспектів глобальної системи. Тобто, її дослідження вимагає враховувати два виміри соціальної дійсності – системний та історичний.
Піонером у подоланні державоцентризму та дуалізму системного й історичного підходів до вивчення глобальної системи в останній чверті ХХ ст. став світ–системний аналіз (ССА), напрям теоретизування в сучасному західному суспільствознавстві, створений ліворадикальними соціологами.
Його засновником є директор центра Фернана Броделя з дослідження економік, історичних систем і цивілізацій, президент Міжнародної соціологічної асоціації (1994–1998 рр.) Імануїл Валерстайн. Теоретики ССА усвідомили глобальну природу сучасної системи соціальних взаємодій набагато раніше ніж терміни "глобалізація", "глобальне суспільство", "глобальна система" почали використовуватись у суспільних науках. Сучасні глобальні процеси аналізуються представниками ССА крізь призму поняття капіталістичної світ–системи, яка є однією з історичних систем, в рамках котрих було організоване суспільне життя людей протягом історії. Поняття "історична система", розроблене у ССА як принципово нова одиниця аналізу й об'єкт дослідження, дозволяє під новим кутом зору вивчати процеси соціальних змін, що відбуваються у сучасному світі. Воно є досить дійовим інструментом аналізу суспільних процесів і явищ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: КОНЦЕПЦІЯ ІСТОРИЧНИХ СИСТЕМ В СВІТ–СИСТЕМНОМУ АНАЛІЗІ: ІСТОРИКО–СОЦІОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок