Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЛОВОТВІР АД’ЄКТОНІМІВ У СУЧАСНІЙ СЛОВАЦЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

СЛОВОТВІР АД’ЄКТОНІМІВ У СУЧАСНІЙ СЛОВАЦЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

Назва:
СЛОВОТВІР АД’ЄКТОНІМІВ У СУЧАСНІЙ СЛОВАЦЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,63 KB
Завантажень:
467
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут української мови
ШПІТЬКО ІРИНА МИКОЛАЇВНА
УДК 811.162.4'373
СЛОВОТВІР АД’ЄКТОНІМІВ У СУЧАСНІЙ СЛОВАЦЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
10.02.03 – слов’янські мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник –
доктор філологічних наук, професор
Горпинич Володимир Олександрович,
Дніпропетровський національний
університет, професор кафедри
української мови. |
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор
Багмут Алла Йосипівна,
Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка,
професор кафедри слов’янської філології;
кандидат філологічних наук
Марченко Тетяна Яківна,
докторант Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України.
Провідна установа – |
Ужгородський національний університет, кафедра словацької філології,
Міністерство освіти і науки України,
м. Ужгород.
Захист відбудеться “21 травня 2003 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України за адресою: 01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України за адресою: 01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4.
Автореферат розіслано “15 квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Власні назви виникають на базі загальних назв і водночас є основою для творення певних груп загальних назв. Передусім це стосується ойконімів і похідних від них прикметників – ад’єктонімів. Ад’єктоніми – особливий пласт лексики на межі топонімів й апелятивів. Вивчення специфіки структури цих дериватів є проблемою для будь-якої мови, адже ад’єктоніми, як і ойконіми, здавна утворюють у мові одну з найчисленніших груп і виступають єдино можливим компонентом багатьох суспільних реалій (у слов’янських мовах вони входять до складу назв організацій, підприємств, установ, адміністративно-територіальних одиниць). Однак сучасну слов’янську ад’єктонімію досліджено нерівномірно: найглибше вивчено українську (В.О.Горпинич, П.П.Чучка, В.П.Шульгач), частково російську (О.В.Суперанська, А.Д.Звєрев, Н.М.Черненко), словацьку (Л.Двонч, Й.Яцко, Я.Горецький), болгарську (Д. Мітев). Недостатньо в слов’янській лінгвістиці проаналізовано ад’єктоніми з погляду словотворення. Укладено дуже мало нормативних словників, а правила творення прикметників від ойконімів у правописах не відбивають усіх особливостей словотворення, складностей вибору ад’єктонімного суфікса, властивих цій групі лексики. З огляду на це дослідження словотвірної структури ад’єктонімів слов’янських мов є на сьогодні досить актуальним.
У словацькому мовознавстві відойконімна деривація привертає увагу вчених досить давно. Зокрема, питання творення прикметників від ойконімів у словацькій мові досліджували Ш.Копердан, E.Йона, Й.Яцко, Ф.Кочиш, М.Поважай, Л.Двонч, Я.Горецький. Однак словацька ад’єктонімія представлена лише дослідженнями в науково-популярних статтях, які не дають повного уявлення про словотвірну систему ад’єктонімів у сучасній словацькій літературній мові. Відсутність ґрунтовних теоретичних праць із словотвору, словотвірної морфонології, монографічного опису словацької ад’єктонімної системи, нові словотвірні закономірності в цій системі визначають актуальність пропонованої дисертаційної роботи.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація є частиною фундаментальної праці “Відтопонімний словотвір у слов’янських та інших європейських мовах”, яку виконують на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету.
Мета дослідження полягає у виявленні сучасних словотвірних тенденцій в ад’єктонімії словацької літературної мови і визначенні основних закономірностей у формуванні відойконімних прикметників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЛОВОТВІР АД’ЄКТОНІМІВ У СУЧАСНІЙ СЛОВАЦЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок