Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОМОНІМІЯ НЕЗМІННИХ КЛАСІВ СЛІВ

ОМОНІМІЯ НЕЗМІННИХ КЛАСІВ СЛІВ

Назва:
ОМОНІМІЯ НЕЗМІННИХ КЛАСІВ СЛІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,45 KB
Завантажень:
421
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
КУШЛИК Оксана Павлівна
УДК 808.3-314.2
ОМОНІМІЯ НЕЗМІННИХ КЛАСІВ СЛІВ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2000
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка
Науковий керівник – доктор філологічних наук професор
Винницький Василь Михайлович
Дрогобицький державний педагогічний
університет імені Івана Франка,
завідувач кафедри української мови
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук професор
Полюга Лев Михайлович,
Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України,
провідний науковий співробітник
– кандидат філологічних наук доцент
Ощипко Ірина Йосипівна
Львівський національний університет імені Івана Франка,
доцент кафедри української мови
Провідна установа– Прикарпатський державний університет імені Василя Стефаника,
кафедра української мови
Захист дисертації відбудеться 25 квітня 2000 року о 10.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.06 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (290601, м.Львів, вул. Університетська, 1).
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці ім. М. Драгоманова Львівського національного університету ім. Івана Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розіслано 23 березня 2000 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук доцент З.Терлак
Загальна характеристика роботи
Найменші зміни у природі та в суспільстві приводять не тільки до зникнення старих і появи нових слів, а й до глибинних лексико-семантичних та граматичних, а подекуди і стилістичних зрушень у словах, які змінюють і загальнокатегорійне значення наявних у словниковому складі одиниць, і лексичну та синтаксичну їх сполучуваність. Такі зміни виявляються у процесі, який підкреслює гнучкість системи частин мови, – у переході слів з однієї частини мови до іншої, що розглядають (за І.Коваликом, М.Плющ, О.Горпиничем, З.Сікорською) у межах морфолого-синтаксичного способу словотворення. Наслідком такого переходу, як відзначають українські та зарубіжні мовознавці М.Жовтобрюх, К.Городенська, Д.Гринчишин, М.Плющ, І.Олійник, В.Виноградов, М.Лукін, Ю.Леденьов, М.Палевська, В.Силін, є поява омонімів – слів з однаковою субстанцією, але з різним значенням.
В омонімійних відношеннях перебувають не лише повнозначні частини мови. Такі лексико-семантичні зв’язки виступають на рівні повнозначних одиниць та службових слів, так і між службовими словами, яких за традицією виділяють три – прийменник, сполучник і частку. І власне одним-єдиним шляхом поповнення розряду саме службових слів (відповідно – і примноження сполучувально-зв’язкових та стилістично-виражальних засобів мови на базі внутрішніх мовних ресурсів) уважають омонімію – продукт деривації. Разом з тим омонімія – це один з важливих проявів дії закону економії у мові і, за влучним зауваженням Н.Клименко, «шлях заощадливого і більш гнучкого використання власних мовних засобів»11 . Клименко Н.Ф. Розмежування лексичних омонімів за допомогою словотворчих засобів // Питання структурної лексикології. – К.: Наукова думка, 1970. – С. 123., бо ж ідеться про можливість передавати нове старою формою.
В україністиці явище омонімії було і є центром наукових зацікавлень лінгвістів, однак абсолютна більшість науковців – Л.Лисиченко, Г.Мукан, Л.Полюга, Н.Клименко, О.Демська – аналізує й описує саме лексичну омонімію з усіма її властивостями і проблемами. При цьому з особливою увагою висвітлюють питання розмежування омонімії та полісемії, пов’язане з характером відповідно міжслівних і внутрішньослівних лексико-семантичних відношень у словах з однаковим звучанням і написанням , від чого залежить частиномовний статус, а також і спосіб подання їх у лексикографічних джерелах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ОМОНІМІЯ НЕЗМІННИХ КЛАСІВ СЛІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок