Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФІтобіота екотонів у агроландшафті Правобережного Лісостепу

ФІтобіота екотонів у агроландшафті Правобережного Лісостепу

Назва:
ФІтобіота екотонів у агроландшафті Правобережного Лісостепу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,13 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Ткач Євгенія Дмитрівна
УДК 574 [631.95:632.5:502.7:581.9:581.5 ]
ФІтобіота екотонів у агроландшафті Правобережного Лісостепу
03.00.16 – екологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеню
кандидата біологічних наук
Київ - 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті агроекології Української академії аграрних наук.
Науковий керівник:
доктор біологічних наук, професор, академік УААН
Патика Володимир Пилипович,
Інститут мікробіології і вірусології
ім. Д.К. Заболотного НАН України,
завідувач відділу фітопатогенних бактерій.
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Заіменко Наталія Василівна,
Національний ботанічний сад
ім. М.М. Гришка НАН України,
в.о. директора;
доктор біологічних наук, професор
Чопик Володимир Іванович,
Міжнародний університет розвитку
людини “Україна”,
завідувач кафедри екології.
Провідна установа:
Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться “ 26 03 2007 р. о годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.24 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, просп. академіка Глушкова, 2, корпус 12, біологічний факультет, ауд. 434.
Поштова адреса: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 64.
біологічний факультет, спеціалізована вчена рада Д 26.001.24.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: Володимирська, 58.
Автореферат розіслано “ 20 02 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрійчук Т.Р.
загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Закрайки поля – це напівприродні місцезростання, які вкраплені в агроландшафт і є екотонами міжфаціального рівня. З екологічного погляду закрайки є просторовими утвореннями, які формуються градієнтом абіотичного чи біотичного чинника у межах угруповань або екосистем. Вони є складовими частками агроландшафту перехідними територіями між полями, які підлягають постійному обробітку. До них належать залишки лісів, степів, луків, багаторічних насаджень, доріг, селітебних та рудеральних територій, а також польові дороги, лісосмуги, паркани, мури, живоплоти.
Міркін Б.М., Наумова Л.Г., Гродзинський М.Д., Соломаха В.А., Туганаєв В.В. [2-5] та інші, вивчаючи агроландшафти, увагу приділяли основним складовим його частинам, закрайки при цьому залишалися невивченими і не дослідженими. Проте, є відомості про лісосмуги як захисні насадження та їх роль як закрайок полів (Баранов В.А., 1982; Павловский Є.С., 1982, 1988; Остапенко Б.Ф., 1986; Балджі М.Д., 1997), а також дані (Баранов В.А., 1982;) щодо зростання в них однорічних та багаторічних трав.
Наявність закрайок в агроекосистемах призводить до збільшення біологічної різноманітності і стійкості агроландшафту в цілому. При цьому в ньому відбуваються більш або менш помітні зміни. Зокрема, вони впливають на поширення популяцій фітобіоти, визначають динаміку популяцій, є значним резервом біотичного багатства. Крім того, закрайки є проміжними ділянками, які слугують для міграції рослинних організмів, впливають на розподіл ресурсів в агроекосистемі, виступають своєрідним щитом на шляху вітрових потоків, захищають поля від вітрової та водної ерозії. Фітобіота закрайок у значній мірі адсорбує надлишок речовин, які негативно впливають на культурні рослини полів. Вона створює біотоп для існування багатьох видів тварин, які знищують сільськогосподарських шкідників (Балджі М.Д., 1997).
Широке поширення закрайок на сучасному етапі розвитку агросфери в Україні визначає актуальність їх дослідження. Детальне вивчення перехідних територій – екотонів необхідне не тільки для створення оптимальної просторової структури агроландшафту, а й для пізнання механізмів взаємодії його просторових складових. Виступаючи як своєрідні джерела концентрації та трансформації інформаційних та енергетичних потоків, а також як канал поширення фітобіоти, закрайки поля є привабливим об’єктом для екологічного моніторингу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ФІтобіота екотонів у агроландшафті Правобережного Лісостепу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок