Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю / сторінка 10

Назва:
Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Оскільки багатошарові утворення цього синтезу, навіть у звуженому до хорової специфіки вираження проявів темпо-ритмічних узгоджень в оперній виставі частин і цілого, охоплюють величезну й різноманітну проблематику, то в полі зору опинилися саме зразки їхньої взаємодії у виставах Одеського театру опери та балету, що демонстрували художні здобутки (для контрасту – втрати) у постановочній роботі колективу.
По-третє, культурологічні виміри виконавської стратегії і тактики звучать абстрактно-теоретично для композиторського й музикознавчого уявлення про оперний твір і складають актуальне сьогодення артистичного буття й фахового виживання у протистоянні академічної та мас-культурної творчості.
Запропонований аналіз оперних вистав, здебільшого Одеського театру опери та балету, дозволяє визначити соціокультурні прикмети сучасної опери, а саме: тяжіння до духовно-містичних тем, переважання збудженого тонусу ритму дій, потяг до наочності подання темпо-ритмічних ознак як впливу телевізійно-кінематографічного досвіду слухачів-глядачів, можливо, як фактор виявлення показового для сучасного світосприйняття інтелектуально-просторового бачення світу. Подібна музично-змістова установка є відмінною від культурних засад попередньої, радянської, епохи, коли енергія "плакатного" стилю оперних хорових сцен ідеологічного спрямування живила не лише творчість радянських митців, а нерідко "перероджувала" й класичні вистави, наближаючи їх жанровий характер до ораторіальності.
В останнє десятиріччя духовно-містичні пошуки діячів музичного театру знаходили своє відбиття в релігійно-піднесеній розбудові хорових сцен. Виявлення темпо-ритму вистави переважно через музику хорових сцен дозволяє трактувати дане поняття не мистецьки-феноменологічно, а в узагальненні художньо-культурних законів життя конкретно-історичної епохи, в даному разі – сучасного.
Принципову позицію постановників опери спрямовано на обмеження дестабілізуючих факторів позицій мас-культури, тобто заохочення етично-соборної здатності душі всупереч необмеженому індивідуалізму чи позаінтелектуальним прагненням особистості. Темпо-ритм оперної вистави, торкаючись актуальних ритмічних відчуттів збудженої емоційності, виводить на конструктивні показники етос хорового спілкування. Як свідчить аналіз, сучасні автори відчувають цей "етичний нерв" вистави, визначаючи в процесі її підготовки кульмінаційні точки саме на хорових сценах. Мовно-артикуляційний аспект виражальності оперних хорів стає при цьому не тільки художньо-оздоблювальним, художньо-змістовим фактором, а й засобом громадсько-психологічного переорієнтування слухача (порівняння вистав "Євгеній Онєгін" П. Чайковського 30-70-90-х років, різних сценічних втілень "Орлеанської діви" останніх десятиліть дає багатий матеріал для висновків такого роду). Аналіз цих постановок свідчить, що мовні фактори і, насамперед, дикція співу виконують вирішальну роль у донесенні головної ідеї вистави – не тільки через технічну чіткість вимовляння тексту та правильне формування музично-структурних одиниць (фрази, речення, періоду і т. д.), а й через темпо-ритмічне подання музики, узгоджене з культурно-естетичними вимогами часу, донесення до слухача-глядача змістової домінанти постановки.
Особливий сенс має дидактичний напрям постановочної роботи у зв'язку з акцентуванням хорових номерів у загальній драматургії вистави, що відповідає характерним ознакам національного менталітету. Розвиток цієї ідеї дозволяє знаходити різноманітні жанрові розв'язання хорових сцен. Як свідчить досвід практичної роботи з оперними композиторами, постановникам вдається довести доцільність саме хорового звучання у вирішенні кульмінаційних моментів творів. Текст оперного твору, завдяки темпо-ритмічній орієнтації вистави, визначає контекстуальну доцільність цього твору як явища культури. Якщо ідеологічний контекст "радянського способу мислення" (як офіційна установка, з якою, на жаль, доводилося рахуватися) вирішував зміст і вагу хорових кульмінацій у їх драматургічній функції втілення "пафосу боротьби і перемоги", то сьогодні потяг до таємничого, інтуїтивно-споглядального, до гуманістичного в його елементарно-життєвому виявленні реалізується в хорах релігійно-молитовного, лірико-психологічного та лірико-драматичного характеру.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок