Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю / сторінка 4

Назва:
Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Численні практичні рекомендації і поради, на думку дисертанта, будуть корисними як для молодих фахівців, що обрали професію оперного хормейстера і диригента, так і для професійних діячів театру, котрі працюють на терені оперного та музично-драматичного мистецтва.
Апробація результатів дослідження. Основні положення й висновки дисертації викладено в шести публікаціях. Дисертація та автореферат обговорювалися на засіданнях кафедри хорового диригування і кафедри історії музики та музичної етнографії Одеської державної консерваторії ім. А. В Нежданової. Матеріали дисертаційного дослідження систематично використовуються автором у лекційному курсі "Історія і теорія хорового виконавства" (кафедра хорового диригування), при проходженні виробничої практики студентами-випускниками хорового відділу названої консерваторії на базі Одеського державного академічного театру опери та балету (з 1972 по 2000 рр.), на відкритих заняттях з оперними хорами Одеського театру опери та балету, Музичного театру ім. К. С. Станіславського та В. І. Немировича-Данченка (м. Москва), Естонського державного академічного театру опери та балету (м. Таллінн), а також у повсякденній творчій та педагогічній практиці з 1972 року і до сьогодні. Матеріали та проблематика дисертаційного дослідження заявлені в доповідях на міжнародних семінарах "Трансформація музичної освіти" (Одеса, 1998; Одеса, 1999; Одеса, 2000) та ін. Практика роботи з різними хоровими колективами, співпраця з диригентами, режисерами-постановниками різних шкіл та стилістичних напрямів стала експериментальною основою апробації висунутих теоретичних положень дослідження.
Структура дисертації. Робота складається із вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатку. Обсяг основної частини дисертації – 167 сторінок. Крім того, 38 сторінок складає додаток (А) і 10 сторінок – список використаних джерел (183 найменування).
Основний зміст дисертації
У вступі обгрунтовується актуальність вибраної теми, схарактеризовані ступінь наукової розробки проблеми та предмет дослідження, формулюються мета й завдання, окреслюється методологічна основа дослідження, визначаються наукова новизна, теоретичне та практичне значення дисертації, подається огляд літератури.
У першому розділі "Оперний спектакль як явище культури. Роль хорових сцен у визначенні виконавського темпо-ритму" висвітлюється генезис оперного жанру, розглядається проблема створення сучасного оперного спектаклю і роль та функціонування в ньому хорового компоненту, аналізуються шляхи та способи вироблення темпо-ритму вистави як "стрижня-ядра" її просторово-часових факторів.
У підрозділі 1.1. "Опера як синтетичний жанр мистецтва: темпо-ритм вистави у взаємодії засобів художньої виразності" подається історичний огляд розвитку опери, зокрема хорового аспекту оперного дійства, обгрунтовується доцільність розгляду ансамблево-хорового компоненту оперного синтезу в загальнокультурному контексті із врахуванням сучасного сприйняття слухачем-глядачем театралізованих дійств.
Аналізується проблема автентичності оперної вистави оперній партитурі, задуму композитора. Автор доводить лише відносну можливість абсолютно вірного відтворення авторського задуму. Постановники втілюють на сцені власне уявлення про оперний твір, бо талановита партитура є завжди об'ємнішою, глибшою від будь-якого особистісного її сприйняття.
Оперна вистава – складний перетин акумульованих у ній мистецтв, і аріадниною ниткою стає тут художньо-естетична орієнтація постановника, а також принципове узгодження ідей часу композиторської творчості, наступних художніх надбань, що склали традицію сценічної реалізації вистави і, нарешті, того сьогоденного, актуального, що вносить нове, породжене часом відтворення змісту і форми.
В оперній виставі автор розрізнює "стрижневі" та поєднані з ними форми–смисли, відповідно до уявлень про співвідношення "основного – допоміжного", "рельєфного – фонового", "експозиційного – розвиваючого" тощо. Універсалізація розуміння їхньої взаємодії природно охоплює всі параметри оперного синтезу, де стрижневим є музичне вираження і нерозривно поєднані з ним змістовість сценічних положень, сценографія та світлове оформлення дії, пластика рухів тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок