Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю / сторінка 6

Назва:
Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Виходячи зі сказаного вище, робимо такі висновки:
– хор складає суттєву виражальну лінію оперної дії, функція якої тяжіє до ствердження змістових позицій цілого;
– виконавська роль хору несе вагоме смислове навантаження, що суттєво коригує музичну і сценічну дії, надаючи їм стрижневого значення у логіці змістового розвитку вистави;
– ретельність репетиційної роботи з хором забезпечує не тільки технічний рівень колективу, а й ансамблево-систематизуючу функцію хорового співу у художньому синтезі роботи сценографів, режисерів, співаків-солістів і диригента як "соліста номер один".
Сказане дозволяє віднести хорові оперні сцени до категорії "константної" виражальності вистави, на відміну від динамічної дії солістів та диригентсько-режисерської роботи, на зразок співдії "педальних" та "мелодійно-динамічних" груп в оркестрі.
Підрозділ 1.3. "Темпо-ритм вистави та його вирішальне значення у вибудові хорових сцен". Темпо-ритм як опорний стрижень часової організації складових спектаклю та об'єднувальна їх засада має внутрішній і зовнішній прояви. Співвідношенню внутрішнього та зовнішнього темпо-ритмів у їх конкретно-предметному виявленні – оперній виставі – притаманні діалектичний зв'язок та домінування внутрішнього "духовного" (за К. Станіславським) ритму. Співдія музичного (внутрішнього) темпо-ритму із зовнішнім (візуально-пластичним) спостерігається насамперед у чітко визначених жанрах (танець, марш). Їх невідповідність призводить до руйнації багатьох видів хорового ансамблю. З іншого боку, зовнішній темпо-ритм (пластика) досить часто є режисерським контрапунктом до внутрішнього. Це один з типових прийомів сучасного "режисерського театру", який шукає нові постановочні ідеї на шляху не гармонізації різновекторних оперних компонентів, а їх свідомо-демонстративного роз'єднання.
Узагальнення спостережень за роботою оперного хору в контексті загально-теоретичних підходів дозволяє визначити такі позиції:
– у композиційних взаємозв'язках виражальних засобів вистави оперний хор має стрижневу роль і, окрім змістового навантаження, активно впливає на встановлення темпо-ритму вистави;
– вирішення хорових сцен залежить від художніх узагальнень, властивих загалом культурній ситуації конкретного історичного періоду;
– позасценічний спів хору щодо базових змістових показників вистави, в тім числі й темпо-ритму, має комплементарний характер;
– привнесення до оперного хору інших показників "зовнішнього" темпо-ритму вистави не порушує показників його внутрішнього виявлення.
За цими позиціями вбачається інтонаційне поєднання опорного – неопорного компонентів, часове виявлення якого породжує музично-процесуальну тріаду: i: m: t, де "i:" – "вихідне" ("стрижневе") утворення, внутрішня антитетичність якого зумовлює пошуки синтезу (m:) і, нарешті, – синтез-розв'язання суперечностей (t:). Драматургічні функції хору виходять з історично усталеної змістовості хорового мистецтва: антична драма-епос запліднила оперну виражальність хоровою дією, що склало історично-змістовний initium сенсу оперної вистави.
Реальність буття сучасного оперного мистецтва в оточенні ансамблевої специфіки мас-культурної продукції вирізняє сприйняття публікою оперних хорових сцен як "констант" музичної свідомості слухачів. Розрізнення "внутрішнього" та "зовнішнього" темпо-ритмів здійснюємо через визначення "середньої лінії" темпо-ритмічних взаємодій сцен опери, зокрема хорових, як таких, що втілюють "внутрішній", іманентно-музичний показник темпо-ритму; той, що походить від взаємодії музично-звукових та візуальних асоціацій, вважатимемо "зовнішнім".
Розглядаючи драматургічні функції хору в композиції опери та драматургічно-"стрижневе" значення останніх у виставі, висуваємо положення, що становлять предмет аналітичної апробації:
– хорові сцени є носієм "внутрішнього" темпо-ритму вистави й суттєвим показником "зовнішнього" його виявлення;
– закулісний спів у виконавській цілісності опери має естетично-комплементарну суть (за А.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок