Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю / сторінка 7

Назва:
Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Канарським);
– хорові сцени виконують музично-узагальнюючу функцію у драматургічному розгортанні оперної вистави.
Останнє з трьох положень вказує на ознаки епічної драматургії в контексті музично-специфічного вираження, на відміну від драматургії театру слова. Такий висновок збігається з усталеними уявленнями про драматургічні чинники епічного, музичного в своїй основі театру (Б. Брехт – К. Орф) та апелює до античних витоків європейського театру як дифірамбічного дійства. Композиційний принцип оперної класики – музична драма – є альтернативою виконавському відчуттю логіки драматургічної дії. Парціальність психології індивіда, виконавця і композитора має свій соціокультурний метарівень: драматургія авторсько-композиційної та виконавсько-синтезуючої роботи складає художню суперечливість, привносячи до сукупного музичного образу багатство змістових зрізів.
У другому розділі "Виконання хорових сцен у їх зв'язку з темпо-ритмом вистави" здійснюються аналітичні апробації висунутих у першому розділі положень про грунтовні драматургічні чинники оперної вистави, породжені певними методичними виходами головної ідеї дослідження: темпо-ритм як чинник драматургічної єдності оперної вистави значною мірою зумовлений змістовістю хорових сцен. Відповідно у виконавських аналізах розглядаються засоби виражальності, притаманні хоровому співу. Базовим моментом виступає логіка темпо-ритмічних факторів. Одночасно приділено увагу тембро-фактурним особливостям тематичних змін в їх ритмізації-узгодженні з композиційними чинниками позамузичного плану. Тобто береться до уваги "зовнішній" прояв темпо-ритмічної стратегії виконавської гри. Культурологічний аспект виражальності хорового оперного співу осмислюється на рівні "внутрішніх" і "зовнішніх" проявів темпо-ритміки виконання.
Матеріалом аналізу є вистави Одеського державного академічного театру опери та балету 1970–1990-х років.
Підрозділ 2.1. "Виконавське рішення хорових сцен у визначенні темпо-ритму вистави" містить аналіз виконання творів Дж. Верді, М. Мусоргського, українських класиків і сучасних авторів на предмет темпо-ритмічної визначеності хорових номерів в процесі виконавської практики. На прикладі першого сценічного втілення опери-балету "Вій" В. Губаренка розглянуто, як відчуття апокаліпсичності буття й водночас непересічних цінностей життя відбилося на матеріалі опери та вистави (це був пік періоду протистояння двох світових суспільних систем). Наслідком стала поява нової редакції твору, що набув ознак жанру опери-притчі, де панують вічні питання.
У другому розділі аналізуються також закулісні хори як змістовий контрапункт оперної дії й опосередковане "комплементарне" подання її темпо-ритму.
Підсумовуючи роль виконавського рішення хорових сцен у визначенні темпо-ритмічних чинників вистави наголосимо, що вказані хори є темпо-ритмічним началом, яке пронизує і організує весь виражальний комплекс вистави. Так, вихідну сцену бурі, якою розпочинається опера "Отелло" Дж. Верді, її "настановну" суть утверджено елементами монотематизму (хід по тонах септакорду), що зумовлює подальший звукоряд провідних тематичних побудов (тема кохання на закінчення I дії, тема плачу Дездемони, фінал ІІІ акту, тема пісні Дездемони з ІV дії). Ідея катастрофічності буття, задана хормейстером у трактуванні першої сцени, так чи інакше детермінує головні змістові моменти опери. Формальне ж вирішення "сцени бурі" знижує трагедійний пафос твору. Аналогічна ситуація виникає при роботі з хорами в операх "Кармен" Ж. Бізе, "Аїда" Дж. Верді та ін.
Перша хорова сцена в опері М. Мусоргського "Борис Годунов", як "зав'язка смути", пронизує весь хід музично-сценічних подій. Саме образно-змістова інтонація перших вихідних сцен, вірно знайдена хормейстером та втілена у відповідних темпо-ритмічних чинниках, надає структурно-вузловим побудовам вистави характеру наскрізного "генералізуючого" пульсу, визначаючи весь його темпо-ритмічний хід. Подібні драматургічні показники маємо в опері "Хованщина" М. Мусоргського, а також у класичних українських операх (твори С.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок