Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю / сторінка 8

Назва:
Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,10 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Гулака-Артемовського, М. Лисенка).
Конкретика постановки опери "Жорстокість" Б. Кравченка засвідчує належність її основних побудов (Пролог, 1,2,3,4,5,6 картини: "Допит", "Комсомольський вечір", "Чекісти і розбійники", "У Клані", "Імператор всєя тайги", "Ресторан", Епілог) до "плакатного" стилю, заданого першим вихідним хором. Хорова домінанта в драматургії вирішила долю вистав опери-балету "Вій" В. Губаренка, "Петро І" А. Петрова та ін. Хорові сцени в усіх названих оперних постановках прийняли на себе основний "тягар" темпо-ритмічної вибудови цілого, в окремих випадках визначаючи вагомість кульмінацій, початкових чи заключних сцен.
Підрозділ 2.2. "Закулісні хори як опосередковане "комплементарне" подання темпо-ритму вистави" акцентує змістову поліфонію звучання оперних хорових сцен в їх темпо-ритмічній суті. Закулісний хоровий спів – специфічний драматургічний прийом створення багатопланової дії, акустичної організації сценічного та позасценічного простору, засіб ущільнення музичної структури твору, збільшення інформативності матеріалу, створення невізуальних образів. Розглядаються механізми взаємодії закулісного співу з іншими планами драматургічної дії, аналізується технологія виконання закулісних хорів.
З наведеного аналізу випливає, що закулісні хори як важливий драматургічний прийом та дійовий засіб розширення слухової перспективи комплементарно-опосередковано формують "генералізуючий" темпо-ритм вистави.
Підрозділ 2.3. "Технологічні особливості оперно-хорового виконання та їх вплив на темпо-ритм вистави" втілює досвід оперного хормейстера у вибудові "внутрішнього" темпо-ритму через детальність штрихово-артикуляційної роботи. Систематизуючи використання найбільш уживаного динамічного акценту, зводимо його до 4-х основних типів: це а) акцент як інтонаційно-смислова виразовість слова, складу, фонеми; б) акцент метро-ритмічної дії (за його допомогою змінюється наголошення долей у такті); в) акцент як характерна лінія звуковедення; г) акцент як засіб створення художньо-образної ситуації. Аналізується технологія вокально-хорового виконання найбільш уживаних прийомів звуковедення: legato, staccato, "позначеного" non legato, portato. Значна увага приділяється типологізації різновидів оперного ансамблю та відмінностей його в порівнянні з їх аналогами в інших хорових колективах.
Підводячи підсумки щодо інтонаційно-артикуляційних знахідок постановочно-творчої роботи, відзначаємо:
– мовно-інтонаційну активність штрихової роботи артистів хору в освоєнні класики при виконанні музики минулого і сьогодення;
– залежність агогічно-мовного наробку хормейстера від широти культурних узагальнень його фахових зусиль;
– функцію оперних хорів в акумуляції актуальної "мовної експансії" співу, що відповідає суттєвим ознакам сучасного музичного буття.
Підрозділ 2.4. "Темпо-ритм вистави у визначенні методики і змісту хормейстерської діяльності в оперному синтезі" розкриває діалектику проявів "внутрішнього" та "зовнішнього" темпо-ритмів в оперно-хоровому співі. Сприйняття темпо-ритмічних показників через іманентно-музичні ознаки ритміки хорового ансамблю стає для хормейстера "точкою відштовхування" для опанування ритмізацією-узгодженням хорової роботи із сценічно-візуальною та сольно-виконавською діяльністю в цілому.
Сценографія вистави істотно впливає на грунтовні засади хорового виконавства: ансамбль, стрій, динаміку, ритм, виразність співу. Розглядаються шляхи подолання її негативного впливу на хорове звучання, подаються методи збереження синтетичної єдності музики, розгорнутої в часі, та просторового мистецтва, яким є сценографія.
Підсумовуючи розгляд функцій оперного хору в синтезі вистави, зазначаємо багатозначність темпо-ритмічних узгоджень: від ансамблевої злагодженості окремих сцен до планування репетиційно-виконавського процесу та майбутніх постановок. Темпо-ритмічні розгалуження утворюють сталий шар інтонаційно-конструктивних пріоритетів, що формуються через "художнє віддзеркалення" суттєвих закономірностей буття, внутрішнього світу людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Функція хору в драматургії сучасного оперного спектаклю

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок