Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНФЕСІЙНО-ЕТНІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ (ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ ст.)

КОНФЕСІЙНО-ЕТНІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ (ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ ст.)

Назва:
КОНФЕСІЙНО-ЕТНІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ (ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
43,82 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
СТОКОЛОС НАДІЯ ГЕОРГІЇВНА
УДК 21. 009: 322
КОНФЕСІЙНО-ЕТНІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ
(ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ ст.)
Спеціальність 09. 00. 11 – релігієзнавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ – 2003
Дисертація є рукописом
Робота виконана у Відділенні релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди Національної Академії Наук України
Науковий консультант: доктор філософських наук, професор
Яроцький Петро Лаврентійович
(Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН
України, провідний науковий співробітник)
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Андрусишин Богдан Іванович
(Національний педагогічний університет ім.
М.П.Драгоманова, декан соціально-гуманітарного
факультету)
доктор історичних наук, професор
Панченко Петро Пантелеймонович
(Інститут історії НАН України, провідний науковий співробітник)
доктор історичних наук, професор
Шип Надія Андріївна
(Українська академія зовнішньої торгівлі, завідувач кафедри суспільних наук)
Провідна установа: Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка (кафедра історії України)
Захист відбудеться „17„ жовтня 2003 р. о 14 год. на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий „15„ вересня 2003 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук Бучма О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. За свою більш ніж тисячолітню історію християнство в Україні зазнало багато потрясінь. Кожне століття було позначене певною трансформацією церковно-релігійного комплексу. Татарська навала відкинула національний розвиток українського народу та його церкви на кілька сотень років назад. Зіткнення з латинським католицизмом стало однією з причин кризи Української православної церкви в ХVІ-ХVІІ ст. Берестейська унія (1596 р.) і перехід частини Української церкви під юрисдикцію Риму болісно позначилися на подальшій долі православ’я і всього українського народу. Прилучення Київської митрополії до Московської патріархії (1686 р.) і фактичне скасування національного церковного центру загальмувало ренесанс Українського православ’я, розпочатий у Могилянську добу, зупинило розвиток національної інституційності й автокефальної соборності православ’я в Україні. Наступив період його уніфікації за російсько-синодальними зразками й поступової денаціоналізації.
Така періодизація кризових явищ і конфесійних трансформацій загалом історично обґрунтована й визнана. Низка фундаментальних праць українських істориків, філософів, релігієзнавців, які вийшли останніми роками, тією чи іншою мірою стосувалися окремих аспектів і проблем етноконфесійних процесів в Україні. Водночас менш дослідженим з точки зору з’ясування особливостей конфесійних трансформацій є період ХІХ – першої половини ХХ ст. Адже саме в цей час церковно-релігійне життя зазнало не менше змін – інституційних, канонічно-юрисдикційних, етноконфесійних, – ніж за весь попередній період його історії.
Обраний для дослідження період відзначається подіями й процесами, які відбувалися в церковно-релігійному житті Правобережної України, зокрема на Волині, а також на Холмщині і Підляшші, в Галичині, Закарпатті та на Лемківщині. Ці регіони після поділів Польщі (1772, 1793, 1795 рр.) перейшли під владу Російської та Австрійської (з 1867 р. Австро-Угорської) імперій. На цих автохтонних чи етнічних українських землях у ХІХ – першій половині ХХ ст. відбувалися найбільш кардинальні та болісні для українських християн етноконфесійні трансформації.
За висновками авторів дослідницького проекту 10-томної „Історії релігії в Україні”, здійснюваного колективом науковців Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 Реферат на тему: КОНФЕСІЙНО-ЕТНІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ (ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок