Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Свята Трійця в українській літературі ХІ-ХУ ст.: аспекти інтерпретації та художнього втілення.

Свята Трійця в українській літературі ХІ-ХУ ст.: аспекти інтерпретації та художнього втілення.

Назва:
Свята Трійця в українській літературі ХІ-ХУ ст.: аспекти інтерпретації та художнього втілення.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,12 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Сулима Віра Іванівна
УДК 821. 161. 2. 09’01:246
Свята Трійця
в українській літературі ХІ-ХУ ст.:
аспекти інтерпретації та художнього втілення.
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002 р.
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії української літератури та шевченкознавства Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: КОНОНЧУК Михайло Миколайович,
кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії
української літератури та шевченкознавства
Інституту філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка.
Офіційні опоненти: АНТОФІЙЧУК Володимир Іванович,
доктор філологічних наук, доцент кафедри
української літератури Чернівецького національного
університету імені Юрія Федьковича.
САВЧЕНКО Ірина Віталіївна,
кандидат філологічних наук, доцент кафедри
української літератури Національного педагогічного
університету ім. М.П.Драгоманова.
Провідна установа: Одеський національний університет
ім. І.І.Мечникова, кафедра української літератури, Міністерство освіти і науки України.
Захист дисертації відбудеться “24” грудня 2002 р. о 10.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ – 17, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ-17, вул.. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “22” листопада 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради _________________Л.М.Копаниця
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
В останнє десятиліття у незалежній Україні істотно змінилося ставлення до релігійних аспектів нашої культурної спадщини. Християнська ідеологія повноправно ввійшла у духовне буття нації, що свідчить про звільнення національної свідомості від стереотипів недавнього тоталітаризму та про зміну координат у розбудові нової концепції загальнонаціонального розвитку. В результаті цих позитивних зрушень відчутно активізувалося всебічне дослідження феномену християнської культури. Українська література має тисячолітню традицію ідейно-художнього засвоєння вічної Книги книг, власне від самих початків національної писемності Біблія стала її органічним ідейно-тематичним компонентом, впливаючи і визначаючи подальший напрям духовного і мистецького саморозвитку нашої культури. Вивченню різнопланової присутності Біблії в українській літературі присвячено праці провідних літературознавців України, які досліджують проблеми рецепції Біблії в літературі ХІХ-ХХ століть. Опубліковані в останні роки праці із сучасної медієвістики не акцентують уваги на проблемі рецепції вчення про Святу Трійцю в українській писемності, ймовірно через те, що тринітарна проблема формально лежить у царині давнього і сучасного релігієзнавства та християнського богослів’я. З огляду на це актуальність даного дослідження визначається: 1)посиленням у літературознавстві кінця ХХ початку ХХІ ст. наукового інтересу до об’єктивного вивчення різнопланової присутності Біблії в українській літературі; 2) тим, що в сучасній українській медієвістиці, яка досліджує рецепцію Святого Письма у давній літературі, досі проблема Святої Трійці залишається маловивченою; 3) неможливістю оминути вчення про Святу Трійцю при порушенні проблеми рецепції Святого Письма в давній українській літературі ХІ-ХУШ ст., як необхідного компонента для адекватного розуміння давньої української писемності, оскільки саме вчення про триіпостасного Бога надало візантійській християнській екзегетиці нового богословського і філософського виміру (сформувало християнську інтерпретацію старозавітних текстів, закріпило традицію прочитання текстів Старого й Нового Завітів як духовного і семантично-образного інтертексту – власне християнського канону Біблії), а в наступні віки визначало важливі вектори розвитку європейської, в тім числі й слов’янської, тобто й давньоукраїнської, гуманітарної думки; 4) тим, що обрана тема надає можливість нового прочитання літературних пам’яток Київської Русі з урахуванням усієї релігійно-духовної глибини давніх текстів, а також виявлення їх суто літературних особливостей, пов’язаних із тринітарною проблематикою; 5) необхідністю створення цілісної панорами розвитку біблійної тематики в українському письменстві ХІ-ХХІ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Свята Трійця в українській літературі ХІ-ХУ ст.: аспекти інтерпретації та художнього втілення.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок