Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ДІЄСЛІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ В СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (парадигматичні та синтагматичні властивості)

ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ДІЄСЛІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ В СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (парадигматичні та синтагматичні властивості)

Назва:
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ДІЄСЛІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ В СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (парадигматичні та синтагматичні властивості)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,88 KB
Завантажень:
31
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кійко Юрій Євгенович
УДК: 803.0-541.2
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ДІЄСЛІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ
В СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ МОВІ
(парадигматичні та синтагматичні властивості)
Спеціальність 10.02.04 – германські мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ — 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі германського, загального та порівняльного мовознавства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: | доктор філологічних наук, професор
Левицький Віктор Васильович
Чернівецький національний університет,
кафедра германського, загального та порівняльного мовознавства, завідувач кафедри
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Перебийніс Валентина Ісидорівна
Київський державний лінгвістичний університет,
кафедра англійської філології, професор
кандидат філологічних наук, доцент
Билиця Ярослав Теодорович
Прикарпатський державний університет імені Василя Стефаника, кафедра німецької мови, завідувач кафедри
Провідна установа: | Львівський національний університет імені Івана Фран-ка, кафедра німецької філології, Міністерство освіти і науки України, м. Львів
Захист дисертації відбудеться "4" жовтня 2001 року о 12.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.054.02 у Київському державному лінгвістичному уні-верситеті (03680 МСП, м. Київ-5, вул. Велика Васильківська, 73).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Київського держав-ного лінгвістичного університету (03680 МСП, м. Київ-5, вул. Велика Васильківська, 73).
Автореферат розіслано "3" вересня 2001 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради |
А.А. Калита
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Більшість сучасних лінгвістичних досліджень рунтується на положенні про системність як одну з найбільш істотних об’єктивних рис мови. Мова розглядається як відкрита рухома система одиниць, між якими існують певні типи зв’язків. Ці зв’язки простежуються на рівні синтагматичних і парадигматичних відношень у межах окремих груп, що є складниками ієрархічно побудованої мовної системи.
Рефероване дисертаційне дослідження відображає зростаючий інтерес до опису лекси-кону та продовжує роботи (А.П.Агапій; Н.В.Вишивана; М.Д.Капат-рук та ін.), що присвячені вивчен-ню його окремих частин у вигляді лексико-семантичних груп (ЛСГ), які, на думку багатьох лінгвістів, є найадекватнішою моделлю лексичної системи мови.
Дослідження саме дієслів зумовлене насамперед тим, що вони (разом з іменниками) є найважливішою частиною мови і виступають при утворенні речення та висловлювання в ролі “силового центру” (H.Glinz).
Дієслова переміщення, як і дієслова комунікації, посідають центральне місце в лексиконі кожної мови, що пов’язано з динамізмом життя людини. У дієслівному лексичному складі сучасної німецької мови ця семантична група слів є однією з найчисельніших. Дієслова переміщен-ня вважають “найцікавішою частиною лексич-ного складу мови” (D.Viehweger), якій властиві характеристики високо-організованої системи (М.П.Кочерган).
Незважаючи на наявність досліджень, присвячених дієсловам переміщення (А.Г.Безруков; П.Ф.Монахов; В.Є.Салькова; H.Diersch та ін.), немає праці, у якій було б формально виділено ЛСГ слів із значенням переміщення з усього дієслівного складу сучасної німецької мови та проведено її комплексне дослідження з широким використан-ням результатів статистичного аналізу в плані мови та мовлення.
Усе це спонукає дослідити лексико-семантичну групу дієслів переміщення в парадигматичному (словотвірному, фоно-семантичному, квантитативному) та син-тагма--тичному аспектах.
Отже, актуальність теми дисертації визначається загальною спрямова-ністю сучасних лінгвістичних досліджень з теоретичної та практичної лексикології й лекси-кографії на виявлення основних системних і функціональних особливостей лексич-ного складу мови. Актуальність теми зумовлена також необхідністю комплексно-го вивчення системно-мовних зв’язків одного з основних лексичних угруповань, потре-бою подальших досліджень синтаксичної та лексичної сполучуваності дієслів переміщення з метою встановлення когнітивних аспектів дієслівної семантики і реконструкції окремних фрагментів мовної картини світу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА ДІЄСЛІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ В СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (парадигматичні та синтагматичні властивості)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок