Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Особливості перебігу закону толерантності Шелфорда в світлі істинних функціональних моделей (на прикладі Arnica montana L.)

Особливості перебігу закону толерантності Шелфорда в світлі істинних функціональних моделей (на прикладі Arnica montana L.)

Назва:
Особливості перебігу закону толерантності Шелфорда в світлі істинних функціональних моделей (на прикладі Arnica montana L.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,36 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича
Филипчук Тетяна Василівна
УДК [581.522 + 582.998.16]: 519.2
Особливості перебігу закону толерантності Шелфорда в світлі істинних функціональних моделей (на прикладі Arnica montana L.)
03.00.16 - екологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Чернівці 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі загальної та експериментальної екології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – доктор біологічних наук, професор
Руденко Світлана Степанівна,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича, професор кафедри
загальної та експериментальної екології.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Травлєєв Анатолій Павлович,
Дніпропетровський національний університет,
професор кафедри геоботаніки, грунтознавства
та екології;
доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Мельник Павло Олексійович,
Українська науково-дослідна станція
карантину рослин УААН, директор.
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра фізіології й екології рослин, м. Київ
Захист відбудеться “20” червня 2007 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 76.051.05 в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Лесі Українки, 25, корпус 3, біологічний факультет, ауд. 81.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за адресою: м. Чернівці, вул. Лесі Українки, 23.
Автореферат розісланий “17” травня 2007 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Г.П. Копильчук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Пройшло 93 роки з дня виходу в світ праці В. Шелфорда “Animal Communities in Temperate America” („Тваринні угруповання в помірній зоні Америки”), в якій уперше було описано закон толерантності організмів до екологічних факторів. З тих пір, у всіх підручниках з екології, навіть далеко за межами США, як ілюстрація до закону толерантності Шелфорда подається крива нормального розподілу. Є вона незмінним атрибутом і всіх вітчизняних підручників, навчальних посібників та довідників з екології. Водночас, незважаючи на незаперечність суті самого закону, нами були виявлені певні неузгодженості, які стосуються як характеру кривої, яка ілюструє закон, так і показників, які зазначаються різними авторами на осях координат при її побудові. В ході цих досліджень нами з’ясовано, що сам автор закону не використав для його ілюстрації жодної графічної математичної залежності, а обмежився лише такою схемою (V.E. Shelford, 1913):
Мінімальна межа стійкості Зона оптимуму Максимальна межа стійкості
Відсутність СпаданняМісце проживання абоСпадання Відсутність
центр поширення,
найбільша рясність
При цьому Шелфорд зазначає, що сформульований ним закон описує зміну рясності організмів у межах ареалу певного виду під впливом лімітаційних факторів. Ф. Рутнера (F. Ruttner, 1953) можна вважати першим автором, який екстраполював закон Шелфорда на фізіологічні функції організму, такі як інтенсивність росту та розмно-ження. Для ілюстрації закону Шелфорда він використав графіки у вигляді парабол, гілки яких торкаються осі абсцис. Сучасні автори поширюють закон толерантності на інші суто аутекологічні показ-ники (біологічну активність, виживаність тощо). Переважна біль-шість авторів, на відміну від Ф. Рутнера, ілюструє закон Шелфорда кривою нормального розподілу, яка, образно кажучи, „сидить” на осі абсцис, що є суттєвою математичною помилкою. Лише в працях Р. Ріклефса (1979), Т.А. Акімової та В.В. Хаскіна (1998) крива толерантності, маючи нормальний розподіл, не торкається осі абсцис.
Деякі автори (Р. Ріклефс, 1979; В. Вестман, 1980; Я.П. Дідух і П.Г. Плюта, 1985 та ін.) констатують відхилення від кривої нормаль-ного розподілу при дослідженні факторних залежностей у природі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Особливості перебігу закону толерантності Шелфорда в світлі істинних функціональних моделей (на прикладі Arnica montana L.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок