Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ХУДОЖНЄ ПЛЕТІННЯ З РОСЛИННИХ МАТЕРІАЛІВ В УКРАЇНІ ХIX–XX СТОЛІТТЯ /Історія, типологія, художні особливості/

ХУДОЖНЄ ПЛЕТІННЯ З РОСЛИННИХ МАТЕРІАЛІВ В УКРАЇНІ ХIX–XX СТОЛІТТЯ /Історія, типологія, художні особливості/

Назва:
ХУДОЖНЄ ПЛЕТІННЯ З РОСЛИННИХ МАТЕРІАЛІВ В УКРАЇНІ ХIX–XX СТОЛІТТЯ /Історія, типологія, художні особливості/
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,29 KB
Завантажень:
145
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
ЗУЗЯК Тетяна Петрівна
УДК 746.6/7(477)
ХУДОЖНЄ ПЛЕТІННЯ З РОСЛИННИХ МАТЕРІАЛІВ
В УКРАЇНІ ХIX–XX СТОЛІТТЯ
/Історія, типологія, художні особливості/
Спеціальність 17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата мистецтвознавства
Львів - 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі образотворчого мистецтва та дизайну Інституту культури Прикарпатського університету ім. В.Стефаника
Науковий керівник: |
доктор мистецтвознавства,
професор, член-кореспондент АМУ,
завідувач відділу народного мистецтва
Інституту народознавства НАН України
Станкевич Михайло Євстахійович
Офіційні опоненти: | доктор мистецтвознавства,
професор, завідуюча кафедри історії та теорії мистецтва Львівської академії мистецтв
Стельмащук Галина Григорівна
кандидат мистецтвознавства,
доцент кафедри дизайну Львівського
лісотехнічного університету
Кепещук Павло Юрійович
Провідна установа: | Інститут мистецтвознавства,
фольклористики
та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України.
Захист відбудеться “17” червня 2004 року о “15” годині на
засіданні Спеціалізованої вченої ради Д35.103.01 у Львівській академії
мистецтв за адресою: 79011, Львів, вул. Кубійовича, 38.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської академії
мистецтв /79011, Львів, вул. Кубійовича, 38/.
Автореферат розісланий “15” травня 2004 року.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат мистецтвознавства Г.Д. Кусько


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Художнє плетіння з рослинних матеріалів у XVIII–XX ст. займало важливе місце у житті українців, однак поряд з іншими видами народної творчості залишалось найменш дослідженою сторінкою національної етнокультури.
Художнє плетіння побутових виробів з рослинних, таких доступних матеріалів як лоза, рогоза та солома, відома українцям із давніх часів. Щоправда, зразки минулих епох в силу недовговічності цих матеріалів майже не збереглись, але можна припустити, що типи і мистецька виразність лозяних, рогозяних і солом’яних предметів, поширених на території України в ХVIIІ–ХХ ст., побутували й раніше. Існують гіпотези, що плетіння з рослинних матеріалів було попередником ткацтва і кераміки. Однак, плетіння на відміну від кераміки, ткацтва та інших видів давньої творчості, вивчено найменше. Значення плетіння в художній культурі важко переоцінити, його ремінісценції можна зустріти на плетінчастих орнаментах книжкових мініатюр і ювелірних виробах середньовіччя, у фарфоровому і фаянсовому посуді тощо.
Традиційне плетіння охоплює широку сферу предметів від елементів будівництва, транспортних засобів і меблів до дрібних виробів та іграшок. Воно має особливі мистецькі риси – це ритмічні повторення в системі переплетень, ажурність отворів, фактура і кольорові зіставлення природних матеріалів.
Сьогодні художнє плетіння з лози та рогози є одним найконкурентноздатніших видів народного мистецького промислу. Вироби, виготовлені плетінням, успішно реалізуються на внутрішньому ринку і мають широкі перспективи для експорту.
Вагомим чинником актуальності даного дослідження є можливість застосування його результатів для розвитку народних художніх промислів плетіння, зокрема для привернення до нього уваги артменеджерів, маркетологів, підприємців-інвесторів, підтримки творчості майстрів, а також заповнення маловідомих сторінок історії українського народного мистецтва. Хоча деякі аспекти й питання висвітлені в літературі, все ж досі немає праці, де б художнє плетіння розглядалося комплексно, як окремий вид декоративно-прикладного мистецтва, цілісне й непересічне явище (історіографічний огляд див. Розділ І).
Сформульована наукова проблема поставлена для розв’язання вперше, її виконання має теоретичне і практичне значення, відкриває перспективи для наступних досліджень в галузі українського народного декоративного мистецтва.
Зв’язок роботи з науковими темами. Тема запропонованої дисертації входить у плани науково-дослідної роботи аспірантів і викладачів Прикарпатського університету ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ХУДОЖНЄ ПЛЕТІННЯ З РОСЛИННИХ МАТЕРІАЛІВ В УКРАЇНІ ХIX–XX СТОЛІТТЯ /Історія, типологія, художні особливості/

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок