Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОХОВАЛЬНІ ПАМ’ЯТКИ НИЖНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я ЧАСІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ (СЕРЕДИНА XIII – ПЕРША ПОЛОВИНА XV СТ.)

ПОХОВАЛЬНІ ПАМ’ЯТКИ НИЖНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я ЧАСІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ (СЕРЕДИНА XIII – ПЕРША ПОЛОВИНА XV СТ.)

Назва:
ПОХОВАЛЬНІ ПАМ’ЯТКИ НИЖНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я ЧАСІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ (СЕРЕДИНА XIII – ПЕРША ПОЛОВИНА XV СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,51 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
ЄЛЬНИКОВ Михайло Васильович
УДК: 903.5 (477.6) “653”
ПОХОВАЛЬНІ ПАМ’ЯТКИ НИЖНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я
ЧАСІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ
(СЕРЕДИНА XIII – ПЕРША ПОЛОВИНА XV СТ.)
Історичні науки – 07.00.04 – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
КИЇВ - 2006


Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у відділі середньовічної археології Кримського філіалу Інституту археології НАН України
Науковий керівник: кандидат історичних наук,
Миц Віктор Леонідович,
Кримський філіал Інституту археології НАНУ,
директор
Офіційні опоненти: доктор історичних наук,
Айбабін Олександр Ілліч,
Кримське відділення Інституту сходознавства ім. А. Кримського НАНУ, м. Сімферополь, завідувач
кандидат історичних наук, старший науковий співробітник,
Супруненко Олександр Борисович,
Центр охорони та досліджень пам’яток археології Управління культури і туризму Полтавської облдержадміністрації,
директор
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет, кафедра історіографії та джерелознавства, Міністерство освіти і науки України, м. Дніпропетровськ
Захист відбудеться 01.11.2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної Академії Наук України за адресою:
04210, Україна, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту археології НАН України (м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 12).
Автореферат розісланий 14.09.2006 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук Є.І. Архипова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Нижнє Подніпров’я як частина степової смуги сучасної України за часів середньовіччя було зоною безпосереднього контакту осілого населення з чисельними тюркомовними кочівниками. Монгольська навала докорінно вплинула на історичну долю населення Східної Європи. Значною мірою це стосується території Нижнього Подніпров’я, що увійшло до складу Золотої Орди.
Історія співіснування двох етнічних масивів, питання ступеню взаємовпливів в матеріальній і духовній культурі неодноразово привертали увагу дослідників. Завдяки проведеним за останні десятиліття археологічним дослідженням доведено збереження в пониззі Дніпра основного масиву осілої і кочової людності. Поряд з цим, у золотоординський період відбулися нові міграційні хвилі населення, пам’ятки якого лишаються практично не розглянутими. Без урахування останніх неможливо пояснити сутність етнокультурних процесів, певних змін поховального обряду. Традиційно вважається, що еволюція обряду поховання осілих мешканців відбувається під впливом седентарізації серед них половців, вибитих монголами зі звичних умов існування. Проте, антропологічні дані свідчать про незначний відсоток кочівників у етнічному складі осілої людності. Відкриття нових археологічних об’єктів, зокрема ґрунтових могильників Верхня Криниця, Мамай-Сурка і Мамай-Гора, дає змогу переглянути положення про характер цих змін і потребує наукового опрацювання та осмислення. Існуюча диспропорція у вивченні поховальних пам’яток осілої людності і кочівників призводить до необґрунтованих інтерпретацій археологічних об’єктів. Кочівницькій тематиці приділяється менше уваги, при тому, що саме степовики впливали на соціальні, політичні й культурні процеси в золотоординській державі, до складу якої у середині XIII – першій половині XV ст. входив нижньодніпровський регіон.
Незважаючи на те, що поховальні пам’ятки золотоординського періоду Нижнього Подніпров’я привертають увагу вчених більш як століття, в його історії ще багато проблем вимагають уточнення та додаткової розробки. До таких відносяться питання етно-конфесійного складу населення, уточнення хронологічних рамок існування окремих пам’яток, появи нових типів супроводжуючого інвентарю і поховального обряду, які неможливо розглядати у відриві від політичної ситуації на західному крилі Улусу Джучі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПОХОВАЛЬНІ ПАМ’ЯТКИ НИЖНЬОГО ПОДНІПРОВ’Я ЧАСІВ ЗОЛОТОЇ ОРДИ (СЕРЕДИНА XIII – ПЕРША ПОЛОВИНА XV СТ.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок