Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Структура і семантика деагентивних речень у сучасній чеській літературній мові

Структура і семантика деагентивних речень у сучасній чеській літературній мові

Назва:
Структура і семантика деагентивних речень у сучасній чеській літературній мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,00 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут української мови
Невмивака Оксана Володимирівна
УДК 811.162.3’36/37
Структура і семантика деагентивних речень у сучасній чеській літературній мові
Спеціальність 10.02.03 - слов’янські мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі слов’янської філології Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник | - | доктор філологічних наук, професор Багмут Алла Йосипівна, Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Офіційні опоненти | - | доктор філологічних наук, професор Медвідь-Пахомова Світлана Миколаївна, завідувач кафедри словацької філології Ужгородського національного університету;
кандидат філологічних наук, доцент Лобур Надія Володимирівна, завідувач кафедри слов’янської філології Львівського національного університету імені Івана Франка.
Провідна установа | - | Київський державний лінгвістичний університет, кафедра фонетики та граматики слов’янських мов, Міністерство освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться “26” січня 2005 р. о 1600 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України за адресою: 01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “25” грудня 2004 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради І. А. Самойлова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одним зі здобутків сучасної синтаксичної теорії є розмежування аспектів вивчення синтаксичних одиниць, зокрема, речення як основної синтаксичної одиниці. Досліджуючи речення у різних аспектах, можна глибше та повніше пізнати його складну природу й організацію. Разом із тим в основі будь-якого аспекту дослідження має бути структурно-семантичний опис, який дозволяє визначити характер формально-граматичної та семантико-функціональної організації речення, з’ясувати наявність тих чи інших структурних і семантичних моделей і з їх урахуванням побудувати структурно-семантичну типологію речення.
Синтаксичні конструкції, що характеризуються симетрією співвідношення семантико-синтаксичної і формально-граматичної структур, називаємо агентивними і розглядаємо їх як базову одиницю, вихідну для творення інших синтаксичних одиниць. Проте значно частіше однозначної відповідності між семантичним і граматичним рівнями немає, що, у свою чергу, спричиняє до неідентичності семантико-синтаксичної структури базової і похідних від неї одиниць. У таких реченнях дія представлена як самостійна, безвідносна до діяча (агенса), тому їх прийнято називати деагентивними.
Семантико-синтаксичний підхід вимагає застосування методу моделювання, спрямованого на встановлення певної множини моделей-зразків, що лежать в основі конкретних речень-висловлень. Цей підхід реалізовано у концепціях вітчизняних (В.М. Русанівський, І.Р. Вихованець, В.І. Кононенко, К.Г. Городенська, Й.Ф. Андерш, Н.В. Гуйванюк) та зарубіжних (В. Матезіус, Фр. Данеш, М. Грепль, Й.Новотний, Н.Ю. Шведова, В.А. Бєлошапкова, А.М. Мухін, Т.П. Ломтєв) учених. Саме з таких позицій аналізуємо у нашій роботі деагентивні речення в сучасній чеській літературній мові, центральне місце при цьому посідає визначення основних валентних й інтенційних типів мінімальних реченнєвих структур.
Актуальність теми дослідження полягає в тому, що вона відображає один із аспектів загальної лінгвістичної проблеми – системного аналізу синтаксичних одиниць із боку їхньої структури і семантики. У зв’язку з цим актуальним є комплексний аналіз деагентивних речень чеської мови з урахуванням різноманітності їхньої структури, семантики та функціональних характеристик. Крім того, дослідження деагентивних речень висвітлює досить важливий аспект синтаксису як динамічної структури функціональних одиниць, взаємопов’язаних дериваційними, трансформаційними та парадигматичними відношеннями, вивчення яких тільки-но розпочинається в українському мовознавстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Структура і семантика деагентивних речень у сучасній чеській літературній мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок