Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЮХНІВСЬКА КУЛЬТУРА

ЮХНІВСЬКА КУЛЬТУРА

Назва:
ЮХНІВСЬКА КУЛЬТУРА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,08 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
КАРАВАЙКО Дмитро Володимирович
УДК 903`1(252.482/484)“6385”
ЮХНІВСЬКА КУЛЬТУРА
Спеціальність – 07. 00. 04. – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеню
кандидата історичних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України
Науковий керівник доктор історичних наук,
старший науковий співробітник,
Скорий Сергій Анатолійович,
Інститут археології НАН України,
завідувач відділу археології раннього залізного віку
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор,
Медвєдєв Олександр Павлович,
Воронезький державний університет,
професор кафедри археології та історії давнього світу
кандидат історичних наук,
Буйнов Юрій Володимирович,
Харківський національний університет,
доцент кафедри історіографії, джерелознавства та археології
Провідна установа Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
кафедра археології та музеєзнавства
Захист відбудеться 31.05.2007 р. о_14__годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної Академії Наук України за адресою: 04210, м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, 12
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту археології НАН України (04210, м. Київ, просп. Героїв Сталінграда, 12)
Автореферат розісланий 28.04.2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук О.Є. Фіалко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
З початком доби раннього заліза степова територія Північного Причорномор’я опиняється під владою кочовиків, спочатку кіммерійців, потім – скіфів. Співіснування по сусідству войовничих номадів та землеробського населення Лісостепу не було мирним, що, зокрема підтверджується наявністю на порубіжжі укріплених поселень – городищ. Це протистояння докотилося і до народів лісової смуги, яка вкривається густою сіткою городищ.
Городища, обнесені валами та ровами, разом з курганами, стали тими об’єктами, які привертали увагу дослідників вже на світанку археології. Завдяки дослідженню одного з них, а саме біля с. Юхново, Д.Я. Самоквасовим наприкінці ХІХ ст. і стали відомими ті старожитності, які 1947 р. отримали назву юхнівської культури. На сьогодні вона постає як своєрідне явище, яке охоплювало простори басейну Десни і Сейму.
Актуальність теми. Городища юхнівської культури епізодично досліджуються вже понад 100 років. За цей час проведені значні розвідки та розкопки на багатьох пам’ятках. Але, не зважаючи на це, на сьогодні не існує жодної праці, яка б узагальнювала отримані дані. Загальні свідчення про культуру обмежуються кількома статтями та невеличкими розділами у виданнях з археології України. Більшість праць, присвячених вивченню юхнівської культури, що були написані в перші повоєнні десятиріччя, застаріли і не висвітлюють об’єктивний стан вивченості пам’яток. До останнього часу спостерігалося повне згасання інтересу до цієї культури та відсутність цілеспрямованих досліджень. Падіння інтересу не лише визначила відсутність розкопок, поза увагою лишилися й нові надходження, отримані в процесі досліджень багатошарових пам’яток з матеріалом юхнівської культури. Це відбилося на тому, що на сьогодні остаточно не визначено межі культури, чітко не з’ясовано хронологічні рамки, не розроблено періодизацію пам’яток. Залишається відкритим питання генези та етнічної належності юхнівського населення, характер взаємодії з носіями інших культур. Досить слабко вивчено обряд поховання. Це, зрозуміло, відбивається і на дослідженнях вищого рівня – реконструкції соціальної організації, способу життя, культової практики тощо.
Юхнівська культура, що належить до кола лісових культур, не є ізольованим явищем. Її носії були північними сусідами скіфських племен Посулля та скіфоїдної культури Лівобережного Лісостепу й, без сумніву, контактували з ними, що не могло не спричинити різноманітних взаємовпливів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЮХНІВСЬКА КУЛЬТУРА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок