Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Православно-церковний чинник у політичних процесах доби Гетьманщини

Православно-церковний чинник у політичних процесах доби Гетьманщини

Назва:
Православно-церковний чинник у політичних процесах доби Гетьманщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,01 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ПОЛІТИЧНИХ І ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Салій Костянтин Іванович
УДК.322.342.731.(477) “16/17”
Православно-церковний чинник
у політичних процесах доби Гетьманщини
Спеціальність 23.00.02. – Політичні інститути і процеси
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата політичних наук
Київ - 2001
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі політології філософського факультету
Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник – доктор політичних наук, професор
Обушний Микола Іванович,
професор кафедри політології
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
Офіційні опоненти: - доктор історичних наук Уткін Олександр Іванович,
Головний науковий співробітник Військово-гуманітарного інституту
Національної академії оборони України;
- кандидат політичних наук, доцент Рублюк Оксана Василівна,
доцент кафедри прикладної соціології Міжрегіональної академії управління персоналом.
Провідна організація – Інститут держави і права ім.В.М.Корецького НАН України
Захист відбудеться “30” жовтня 2001 р. о 14.00 на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.181.01 в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень за адресою: 252011, м. Київ, вул. Кутузова, 8, к.202.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту політичних і етнонаціональних досліджень за адресою: 011, м. Київ, вул. Кутузова, 8.
Автореферат розіслано “19” вересня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради ЛЕВЕНЕЦЬ Ю.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дедалі помітніша політизація міжцерковних відносин в Україні зумовила зростання уваги до питання про місце і роль православної церкви в політичній історії українського суспільства. Особливий інтерес у цьому плані викликає доба Гетьманщини, коли суспільна свідомість була позначена високою мірою релігійності, а церква була одним із головних елементів політико-державної конструкції.
Актуальність теми. Модерна доба має багато аналогій із періодом Гетьманщини, що суттєво актуалізує вивчення його політико-прикладного значення. Наукова ж актуальність обраної теми великою мірою зумовлена насамперед станом неповного її вивчення. Свідченням цього є обмежена кількість праць, присвячених дослідженню релігійно-політичної діяльності православних ієрархів доби Гетьманщини. Тривалий час ці дослідження здійснювалися під тиском жорсткої цензури, що панувала як у Російській, так і в Радянській імперіях, а тому багатьом із них притаманний спрощенний підхід до аналізу такої їх діяльності.
Навіть джерелознавчі праці, покликані вводити у науковий обіг нові джерела, містили обов'язкові тенденційні висновки й коментарі, що значно ускладнювало їх об'єктивну оцінку й інтерпретацію. Неупередженості дослідників заважала також політична або конфесійна замовленість, що часто призводило до появи й поширення досліджень із церковно-політичної тематики, які мали пропагандистську чи полемічно-викривальну мету, а відтак були позбавлені об'єктивності.
Об'єктивне вивчення досвіду політичних стосунків між духовенством і світською владою за Гетьманщини актуальне також через певну аналогічність державотворчих процесів другої половини XVII – XVIII ст. із модерним етапом в історії України. Розуміння неоднозначної внутрішньо- та зовнішньополітичної поведінки українського православного духовенства доби Гетьманщини може не лише сприяти з'ясуванню глибинних коренів сучасної міжконфесійної ворожнечі й політичних дій вищих церковних кіл, а й зробити міжправославні стосунки прозорішими.
Після розпаду СРСР та його розгалуженої цензорської системи у вітчизняній суспільствознавчій школі з'явилася низка публікацій, у яких висвітлюються процеси взаємовпливів та взаємозалежностей політики і церкви. Серед українських учених цій проблематиці приділили увагу: Ануфрієв Л.О., Здіорук С., Ісаєвич Я., Лиман І.І., Мордвінцев В.М., Мироненко В.М., Колодний А.М., Кирюшко М.І., Обушний М.І., Оніщенко І.Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Православно-церковний чинник у політичних процесах доби Гетьманщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок