Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Етномовний та соціолінгвістичний аспект острівного писемного дискурсу

Етномовний та соціолінгвістичний аспект острівного писемного дискурсу

Назва:
Етномовний та соціолінгвістичний аспект острівного писемного дискурсу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
42,35 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні
 
СТОЯНОВА Ельза Петрівна
УДК 81’276 : 811.282.2
Етномовний та соціолінгвістичний аспект острівного писемного дискурсу
Спеціальність 10.02.03 - слов’янські мови
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі слов’янської філології Інституту славістики та міжнародних відносин Київського славістичного університету.
Науковий консультант - академік НАН України,
доктор філологічних наук, професор РУСАНІВСЬКИЙ ВІТАЛІЙ МАКАРОВИЧ
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, доцент
БАЛАНДІНА НАДІЯ ФРАНЦЕВНА,
завідувач кафедри загального та слов’янського мовознавства Полтавського педагогічного університету
доктор філологічних наук, доцент ВАСИЛЬЄВА ЛЮДМИЛА ПАВЛІВНА,
професор кафедри слов’янської філології Львівського національного університету ім. Івана Франка
доктор філологічних наук, доцент ЧЕРНИШ ТЕТЯНА ОЛЕКСАНДРІВНА,
професор кафедри полоністики Київського національного університету
ім. Тараса Шевченка
Провідна установа - Ужгородський національний університет
Міністерства освіти і науки України, кафедра словацької філології, м. Ужгород
Захист відбудеться 7 лютого 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.172.01 при Інституті мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, Київ 1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні.
Автореферат розіслано „21“ грудня 2005
Учений секретар спеціалізованої вченої ради, доктор філологічних наук, професор
Н. Г. ОЗЕРОВА
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Згідно з традиційною стратифікацією вищою формою національної мови є літературна писемна мова, а діалекти є локальними (маргінальними) варіантами, не досить розвиненими й престижними, що перебувають у додатковій дистрибуції до функціонально-стилістичної системи літературної мови і є феноменом несамостійним та зникаючим. Теза про відмирання діалектів широко застосовується в лінгвістичних дослідженнях. Згідно з нею у працях В.Г. Гака, А.І. Домашнєва, Ю.О. Жлуктенка, Г.В. Степанова, О.Д. Швейцера було розроблено концепцію „варіантів національних мов” у вигляді комплексу специфічних різновидів, до яких належать і мовні острови. Подібно до будь-якої меншості вони відокремлені від основного етнічного масиву іншою етнічною більшистю або покриті нею. Це обмежує контакти між ними і материковими масивами, внаслідок чого з’являється певна соціопсихологічна диспозиція. Головною типологічною рисою є затримка, уповільнення процесу асиміляції (C.J. Hutterer, Kl. Matthеіer, P. Weisinger). При описі та інтерпретації феноменів мовних островів враховувалися історичні факти, робилися порівняння з діалектами Старої землі емігрантів, багато уваги приділялося внутрішній еволюції мовного ландшафту, латентним змінам у говірках, їхньому змішуванню, занепаду, внаслідок чого проблема виникнення та динаміки розвитку переселенського ідіому розглядалася головним чином в аспекті асиміляції. Але відродження малих слов’янських груп наприкінці ХХ ст. – початку ХХІ ст., про які раніше було прийнято говорити, що вони зреклися рідної мови, робить актуальним питання про причини їхньої стійкості. Настав час сформувати методи моделювання цього явища, поглибленого обґрунтування тих чинників, що спричиняють стримання вказаних процесів, зокрема, ментальності, яка за певних соціальних умов виникає та зберігається, а за інших – зникає. Це ж стосується шляхів розвитку місцевого етномовного дискурсу і передбачає застосування нового напрямку сучасної лінгвістики, пов’язаного з переорієнтацією від структуралізму до функціональності.
Дослідженням мовних островів займається нова гілка соціолінгвістики – діалектна соціолінгвістика або соціолінгвістична діалектологія. Згідно з теорією варіативності (Ю.О. Жлуктенко, Л.Б. Нікольський, В.М. Ярцева та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: Етномовний та соціолінгвістичний аспект острівного писемного дискурсу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок