Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові

Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові

Назва:
Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,84 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
У сучасній етнолінгвістиці актуальним є напрямок, що досліджує феном
ени культурно-мовного простору, які відображають основні к


Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Інститут філології
Шведова Марія Олексіївна
УДК = 811.161.1+316.647.8+115
Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу
в російській мові
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2008


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі російської мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Снитко Олена Степанівна,
Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри російської мови
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Озерова Ніна Григорівна,
Інститут мовознавства імені О. О. Потебні
НАН України, завідувач відділу російської мови
кандидат філологічних наук, доцент
Кулєшова Людмила Миколаївна,
Черкаський національний університет
імені Б. Хмельницького,
доцент кафедри загального та російського мовознавства
Захист відбудеться 21 березня 2008 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .001.19 в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, бульвар Шевченка, 14, к. 129).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 12).
Автореферат розіслано 12 лютого 2008 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради доц. Л. П. Гнатюк
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Дослідження різних способів мовної об’єктивації національно-культурного простору є однією з центральних проблем сучасної лінгвістики. Основні категорії національного сприйняття світу відображаються в системі різних за своїм статусом елементів когнітивної бази людини (ментефактів). Серед ментефактів упродовж останніх років особливо широко досліджуються концепти (в роботах Д. С. Лихачова, Н. Д. Арутюнової, Ю. С. Степанова, С. Г. Воркачова, збірниках серії “Логический анализ языка” тощо), прецедентні феномени (в роботах Ю. М. Караулова, Г. Г. Слишкіна, В. В. Красних та ін.), стереотипи (стереотипи комунікативної поведінки та образні стереотипи). Різні види ментефактів активно вивчаються і в сучасній українській лінгвістиці, зокрема в працях В. В. Жайворонка, О. О. Селіванової, С. А. Жаботинської, Г. М. Яворської, Т. В. Радзієвської, Н. В. Слухай, Г. В. Межжеріної, О. Р. Чмир та ін.
У дослідженні стереотипів є кілька основних напрямків, які розрізняються не лише за підходами, але й за характером аналізованого матеріалу. Серед стереотипів виділяють передусім стереотипи поведінки та образні стереотипи. Обидва різновиди активно вивчаються у сучасній лінгвістиці.
Дослідження стереотипів поведінки як мовленнєвого явища (у працях Ю. Є. Прохорова, В. Г. Гака та ін.) можна порівняти з дослідженнями стереотипу в психології у контексті соціальної взаємодії, як моделі поведінки у певній соціокультурній ситуації. Стереотипні моделі мовленнєвої поведінки є нормативними у певних ситуаціях вербального спілкування для певного соціального кола.
Образний стереотип визначається як ментальна структура, що передбачає наявність конкретного образу, стійко пов’язаного у даній культурній традиції з певним явищем навколишньої дійсності як загальноприйнята форма сприйняття цього явища. Образний стереотип об’єктивується різними семіотичними кодами, зокрема мовним. За визначенням, яке дає національно-культурному стереотипу Ф. С. Бацевич, стереотип становить собою схематизований образ явища, речі тощо, який ґрунтується на приписуваних йому типових рисах, є невід’ємним складником мовної картини світу певного етносу, засвоюється в процесі соціалізації особистості і реалізується в спілкуванні як “нормативно-локальна асоціація до стандартної у межах певної культури ситуації спілкування”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Вербалізація образних стереотипів сприйняття часу в російській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок