Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ ПОЕЗІЇ ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

МОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ ПОЕЗІЇ ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

Назва:
МОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ ПОЕЗІЇ ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,94 KB
Завантажень:
7
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ЮРІЯ ФЕДЬКОВИЧА
Грималовський Ігор Станіславович
УДК 811.161.2’38
МОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ ПОЕЗІЇ
ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Чернівці – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії та культури української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Скаб Мар’ян Стефанович, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, завідувач кафедри історії та культури української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Полюга Лев Михайлович, Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, провідний науковий співробітник відділу української мови;
кандидат філологічних наук
Пуряєва Наталія Володимирівна, Інститут української мови НАН України, науковий співробітник відділу історії української мови.
Провідна установа – Запорізький державний університет
Міністерства освіти і науки України
Захист відбудеться “3” березня 2006 р. о 1000 годині на засіданні спеціа-лізованої вченої ради К 76.051.07 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Чернівецькому національному універси-теті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, Чернівці, вул. Коцюбинського, 2, корп. VІ, аудиторія 67.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Чернівець-кого національного університету імені Юрія Федьковича (58000, Чернівці, вул. Лесі Українки, 23).
Автореферат розіслано “3” лютого 2006 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
доцент О.В.Кульбабська


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
У час відродження української державності винятково важливого значення набуває наукове осмислення різних аспектів становлення української нації, зокрема, формування української літературної мови як найважливішого складника буття етносу. Особливо актуальним у цьому напрямі є дослідження маловідомих, раніше замовчуваних текстів, серед яких і українська духовна поезія XVIII – поч. XIX ст.
Історію вивчення аналізованої духовної поезії умовно можна поділити на два періоди: перший розпочався у ХІХ ст. і закінчився на Східній Україні у 20-х., а на Західній – у 30-х роках ХХ ст.; другий – розпочався у 90-х роках ХХ ст. і триває до цього часу.
У позаминулому столітті до досліджуваного нами матеріалу зверталося багато вчених, переважно літературознавців. Основна мета, яку ставили перед собою тогочасні дослідники, — зібрати, упорядкувати й опублікувати тексти духовних віршів, більшість із яких містилася в рукописних співаниках, що перебували у приватних колекціях, адже до почаївського “Богогласника”, перше видання якого побачило світ у 1790 році, увійшли далеко не всі твори цього жанру, а ті, що туди потрапили, зазнали суттєвих редакторських правок.
Найбільша заслуга в опублікуванні та вивченні духовної поезії належить М.Вознякові, який опрацював цілу низку рукописних співаників. Духовні вірші також були об’єктом глибоких наукових зацікавлень І.Франка; співаники, що побутували на території Закарпаття, опублікував та прокоментував у збірці “Угро-руські духовні вірші” В.Гнатюк.
Науковий інтерес до духовної поезії у ХІХ та на початку ХХ століть виявляли також П.Житецький, В.Щурат, В.Лелекач, Н.Мирович та російські дослідники В.Перетц і В.Безсонов.
З кінця 80-х років ХХ ст. знову пожвавився інтерес учених до духовної поезії. Ця тема привертає увагу літературознавців (Б. Криса, О.Гнатюк), музикознавців (Ю. Медведик, О.Зосім).
Актуальність теми продиктована відсутністю мовознавчих праць, присвячених системному аналізові текстів української духовної поезії XVIII – поч. ХІХ ст.: в українському мовознавстві ніхто з учених комплексно не займався вивченням мови духовної поезії. В усіх проаналізованих працях (літературознавчих, історичних, музикознавчих) у кращому випадку лише констатовано факт, що мова віршів – церковнослов’янська, книжна українська і народнорозмовна, але немає жодної спроби лінгвістичного чи стилістичного аналізу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: МОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ ПОЕЗІЇ ХVІІІ – ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок