Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм ( на прикладі придунайських озер)

Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм ( на прикладі придунайських озер)

Назва:
Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм ( на прикладі придунайських озер)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,58 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна Академія Наук України
Інститут гідробіології
ВОЛІКОВ
Юрій Миколайович
УДК [591. 524. 11: 574.5] (285.2)
Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм
( на прикладі придунайських озер)
03. 00. 17 – гідробіологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ - 2004
Дисертацією є рукопис:
Работа виконана в Інституті гідробіології НАН України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
Харченко Тарас Андрійович
завідувач відділу санітарної та технічної гідробіології
Інститут гідробіології НАН України
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Шевцова Людмила Василівна
провідний науковий співробітник
Інститут гідробіології НАН України
кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник |
Корнюшин Олексій Вадимович
Інститут зоології НАН України
Провідна установа – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка
Захист відбудеться “ 16 “ березня 2004 р. о 14-ій годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.213.01 Інституту гідробіології НАН України за адресою: 04210, м. Київ, пр. Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту гідробіології НАН України (м. Київ, пр. Героїв Сталінграду, 12).
Автореферат розісланий “13 “ _березня___ 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Гончаренко Н.І.


1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Придунайські водойми – унікальні водні об’єкти, що входять до складу дельтової області ріки і належать до одних з найбільших водойм озерного типу в Україні. З усієї групи, п’ять водойм – Кагул, Ялпуг, Саф’ян, Катлабух і Китай – колишні лимани, які відокремилися від моря в результаті нарощення дельти. Генезис інших (зокрема нами досліджені Картал і Кугурлуй) свідчить про те, що вони є типовими заплавними озерами. Визначення екологічних особливостей і сучасного стану придунайських водойм стало частиною комплексних досліджень водних екотонів, які проводяться в Україні з початку 90-х років.
Екотон визначається як перехідна ділянка між суміжними екосистемами, що являє собою складне багатофункціональне утворення. Основні характеристики екотону полягають у високому біопродукційному потенціалі, багатому видовому різноманітті, функціональній буферній ролі, яка зумовлена здатністю до захоплення, накопичення і мінералізації біогенів та забруднюючих речовин. Крім цього, екотонні зони, як перехідні, більш чутливі до антропогенного впливу ніж екосистеми, що їх утворюють і, відповідно, можуть виконувати індикаторні функції відносно стану природного середовища, екологічної ємкості водних екосистем та їх пружності.
Очевидно, що для правильної оцінки сучасного стану і наукової розробки комплексу заходів по відновленню екологічних характеристик придунайських водойм необхідно виходити з їх еволюційної природи, і розглядати функціонування цих екосистем з позиції теорії екотонів.
Актуальність теми. Після зарегулювання р. Дунай в його середній течії, в районі Залізних воріт, а також віддамбування території заплави придунайських озер, порушилися просторово-часові характеристики водообміну у повеневий період. Незважаючи на наявність шлюзів у дамбах, водообмін суттєво зменшився. Про це свідчить той факт, що раніше показники загальної мінералізації в озерах були навіть нижчі, ніж у р. Дунай, оскільки водойми заповнювалися повеневими водами. Одночасно із рибогосподарським освоєнням водойм у регіоні досліджень посиленими темпами почало розвиватися зрошення, збільшилося водовикористання на промислові та господарчі потреби і, як наслідок, різко підвищилися показники забруднення водного середовища. У теперішній час озера перетворилися на приймальники дренажного, побутового і промислового стоків, стали накопичувачами забруднених токсикантами та отрутохімікатами вод не тільки з української території, а й з боку сусідньої держави – Молдови.
Вже протягом ряду років у весняний період і на початку літа в придунайських озерах спостерігається масова загибель риби та інших гідробіонтів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм ( на прикладі придунайських озер)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок