Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБИСТІСТЬ ЯК СУБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН

ОСОБИСТІСТЬ ЯК СУБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН

Назва:
ОСОБИСТІСТЬ ЯК СУБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
35,29 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Злобіна Олена Геннадіївна
УДК 316.37
ОСОБИСТІСТЬ ЯК СУБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН
22.00.03 — соціальні структури та соціальні відносини
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора соціологічних наук
Київ - 2005


Дисертацією є монографія.
Робота виконана в Інституті соціології НАН України
Науковий консультант — доктор соціологічних наук, професор
Шульга Микола Олександрович,
Інститут соціології НАН України, головний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук
Паніна Наталія Вікторівна
Інститут соціології НАН України, головний науковий співробітник
доктор соціологічних наук, професор
Нельга Олександр В’ячеславович
Інститут філософії НАН України, провідний науковий співробітник
доктор філософських наук, професор, член–кореспондент НАН України
Михальченко Микола Іванович
Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України, головний науковий співробітник
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться “17” червня 2005 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, Київ.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, Київ.
Автореферат розісланий “26” квітня 2005 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С.М.


1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ 
Актуальність теми дослідження визначається як логікою суспільних трансформацій, що їх переживає наразі сучасне українське суспільство, так і закономірностями розвитку самого соціологічного знання. З одного боку, перед соціологами постає практична необхідність осмислення соціальних перетворень, визначення перспектив та орієнтирів соціального процесу, в якому діяльність пересічних акторів відіграє дедалі більшу роль. З іншого, самі зміни в українському суспільстві супроводжуються оновленням соціологічного мислення, насамперед на основі визнання ідеї поліпарадигмальності соціології. Соціальні зміни в суспільстві постають перед дослідниками як поле формування різноманітних поглядів і тлумачень.
Соціологи, що перебувають в центрі соціальних змін, мають унікальну можливість дослідження трансформацій не лише як зіткнення інтересів великих соціальних груп, що їх у соціології традиційно розглядали як головних суб’єктів соціальних перетворень. Легітимності набуває й особистісний зріз проблеми, коли предметом дослідження стає внесок індивідуальних суб’єктів в оновлення соціальної системи. Йдеться не про аналіз суспільства в категоріях конкретних індивідів, а про застосування категорії особистість як теоретичної абстракції, що дозволяє виявити глибинні механізми соціоструктурних і соціокультурних трансформацій. Такий підхід характерний для сучасного теоретичного напряму діалектичного структурного вивчення суспільства, в межах якого дослідники намагаються не лише пояснювати дії через структури, але й структури через дії (П.Штомпка). Відповідно актуальним для соціології стає фокусування уваги на ситуації взаємозалежності особистісних і суспільних змін, яка характеризується, поза іншим, тим, що рух суспільства стає елементом безпосереднього життєвого досвіду індивіда.
Соціологічна теорія пропонує різноманітні інтерпретації та пояснення соціальної реальності як у категоріях безсуб’єктних інстанцій на кшталт соціальних інститутів, так і у контексті дій різних соціальних суб’єктів (соціальних груп та акторів). Соціальні зміни актуалізують теоретичну увагу до соціальних практик, в яких насамперед утілюються суспільні перетворення. Акцентування перебігу та результатів соціальних практик допомагає соціологу відповісти на запитання про те, “що” відбувається в суспільстві, акцентування суб’єкта дії дає змогу зрозуміти, “як” відбуваються перетворення. У разі застосування першого підходу дослідникові вистачатиме позначення діяча як актора чи агента, тоді як при другому неодмінно доведеться звернутися до
2
особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: ОСОБИСТІСТЬ ЯК СУБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНИХ ЗМІН

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок