Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИМВОЛІКА В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ БАЛАДІ

СИМВОЛІКА В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ БАЛАДІ

Назва:
СИМВОЛІКА В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ БАЛАДІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,44 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ФОЛЬКЛОРИСТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ
ІМ. М.Т.РИЛЬСЬКОГО
СИРКО
ІРИНА МИРОСЛАВІВНА
УДК 398.87 (477)
СИМВОЛІКА В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ БАЛАДІ
спеціальність 10.01.07 – фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2002
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у відділі фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор Шумада Наталія Сергіївна, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Мишанич Степан Васильович, Донецький університет, завідувач кафедри української літератури і фольклору;
кандидат філологічних наук, в.о.доцента Бакіна Тамара Степанівна, Київський Національний лінгвістичний університет, в.о. доцента кафедри теорії та історії світової літератури.
Провідна установа: Львівський національний університет ім. Івана Франка МОН України, кафедра української фольклористики
Захист відбудеться “29” січня 2003 р. о 16 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .227.01 в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України (01001, м.Київ, вул. М.Грушевського, )
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України (01001, м.Київ, вул. М.Грушевського, 4)
Автореферат розісланий “ 26 “ грудня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук О.О.Микитенко
Активізація наукового інтересу до різних аспектів вивчення народної пісенної творчості зумовила помітне пожвавлення у сфері досліджень фольклорного символу та символіки. У силу недостатньої репрезентації в сучасній україністиці потреба таких студій є незаперечною. Адже символіка займає помітне, часто домінуюче місце у будь-якій художній системі, насамперед у такій універсальній як фольклор. Тяжіючи до узагальнення і філософського смислового наповнення, символи опосередковано виражають сутність певних явищ, є художніми кодами світоглядних та духовних засад життя народу, “в загальному сенсі є продовженням природної релігії: творець відкривається у творінні; серце людини любить у явищах світу фізичного всюдисущий дух”.
Тема дисертаційного дослідження “Символіка в українській народній баладі” викристалізувалася на перетині таких актуальних і продуктивних напрямів сучасної фольклористичної науки:
·
вивчення баладної поетики в контексті усної народної творчості;
·
дослідження відбитих у баладних текстах світоглядних уявлень і народнопоетичних моделей.
Актуальність теми. Символознавчі студії довгий час були заблоковані на периферії української фольклористики і тільки вряди-годи потрапляли у коло стрижневих інтересів та запитів суспільства. На тлі фундаментальних досягнень світового символознавства здобутки відповідної галузі вітчизняної науки видаються на сьогодні недостатніми. Основну теоретичну базу із проблем походження та інтерпретації фольклорного символу в україністиці складають класичні праці О.Потебні, М.Костомарова, М.Сумцова, К.Квітки, І.Франка, а також повернені порівняно недавно у коло активного наукового і культурно-просвітницького обігу роботи В.Гнатюка, Митрополита Іларіона, Г.Булашева, Хв. Вовка.
Протягом ХХ ст. дослідження образно-символьної системи національної поетики провадилися епізодично (Ф.Колесса, П.Лінтур, І.Березовський, М.Гайдай, О.Дей, С.Грица, С.Мишанич). Починаючи з кінця 1980-х років, ця галузь української фольклористики поповнилася рядом наукових, науково-популярних та словниково-енциклопедичних видань сучасних авторів (О.Таланчук, М.Дмитренка, Л.Копаниці, В.Давидюка, М.Гримич, О.Братка, В.Шурка). Однак їх усе ж недостатньо, щоб сформувати цілісне уявлення про генезу, розвиток, функціонування та розгалуження символів у різних фольклорних жанрах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: СИМВОЛІКА В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ БАЛАДІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок