Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНОЇ ЛЕКСИКИ В МОВІ УКРАЇНСЬКОЇ ФАНТАСТИКИ

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНОЇ ЛЕКСИКИ В МОВІ УКРАЇНСЬКОЇ ФАНТАСТИКИ

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНОЇ ЛЕКСИКИ В МОВІ УКРАЇНСЬКОЇ ФАНТАСТИКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,32 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАТИШ ТЕТЯНА ВАЛЕНТИНІВНА
УДК: 811.161.2’273:821.161.2 – 312.9
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ
ТЕРМІНОЛОГІЧНОЇ ЛЕКСИКИ В МОВІ
УКРАЇНСЬКОЇ ФАНТАСТИКИ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Левун Ніна Віталіївна,
Дніпропетровський національний університет,
доцент кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Сологуб Надія Миколаївна,
провідний науковий співробітник відділу
стилістики та культури мови Інституту
української мови НАН України
кандидат філологічних наук, доцент
Іванський Роман Дмитрович,
начальник кафедри українознавства
Юридичної академії МВС України,
м. Дніпропетровськ
Провідна установа: Національний педагогічний
університет ім. М.П. Драгоманова
Міністерства освіти і науки України,
кафедра стилістики та культури мови, м. Київ
Захист відбудеться 4 березня 2005 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м.Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, буд. 72, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м.Дніпропетровськ, пров. Науковий, 13.
Автореферат розісланий 3 лютого 2005 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат філологічних
наук, доцент М. С. Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Мова художньої літератури є особливою галуззю функціонування термінології. Під впливом науково-технічного проґресу відбувається проникнення термінологічної лексики у функціонально-стильові різновиди сучасної української мови, що призводить до необхідності вивчення нових мовних явищ, пов’язаних із виходом спеціалізованих одиниць за межі мови науки. Відтворюючи в художніх образах характерні риси сучасності, письменники не можуть ігнорувати й мовних прикмет суспільної дійсності. Тому термінологічна лексика знаходить широке й різноманітне застосування як у поетичних, так і в прозових творах, зокрема в мові української фантастики.
Використовуючи термінологічну лексику з художньою метою, майстри слова відображають нові явища й тенденції у розвитку живих мовних процесів, які піддаються лінгвістичному аналізу. У мовознавстві проблема стилістичного використання термінології в мові художньої літератури відображена в різних дослідженнях, в яких подані різні аспекти проблеми. Велике значення в галузі лінгвостилістики мають праці Г.О.Винокура, О.Є. Єфімова, М.М. Кожиної та інших. У дослідженнях І.К.Білодіда розглядаються проблеми мови і стилю українських письменників. Розвиток лексикології та стилістики відображений у монографіях М.А. Жовтобрюха, А.П. Коваль, Л.А. Лисиченко та інших. Серед праць, присвячених проблемам стилістичного функціонування термінологічної лексики в поезії, привертають увагу дослідження В.В.Виноградова, А.П. Коваль, Н.Д. Арутюнової, В.П. Григор’єва, М.М.Пилинського, В.Л.Карпової, В.М.Телії, Ю.М.Лотмана, В.І. Ярмак та інших. Так, у працях В.Л.Карпової проаналізовано індивідуально-авторське використання термінів з погляду виконуваних ними функцій (номінативних, метафоричних тощо) в поетичному контексті, входження термінів до складу тих чи інших стилістичних фігур.
Використання термінів у художній літературі зумовлене тим завданням, яке ставить той чи інший автор, його естетичним смаком і майстерністю. У тексті твору терміни виконують певні стилістичні функції. І якщо досить закономірним є використання термінів у сучасних художніх творах, то тим більше воно виправдане в мові наукової фантастики. У творах цього жанру йдеться про найновіші досягнення людства в галузі фізики, астрономії, ракетної техніки тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНОЇ ЛЕКСИКИ В МОВІ УКРАЇНСЬКОЇ ФАНТАСТИКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок