Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО У ТВОРЧОСТІ ВАСИЛЯ ТУРЧИНЯКА 1900-1939 років

МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО У ТВОРЧОСТІ ВАСИЛЯ ТУРЧИНЯКА 1900-1939 років

Назва:
МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО У ТВОРЧОСТІ ВАСИЛЯ ТУРЧИНЯКА 1900-1939 років
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,05 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
ТИПЧУК Вікторія Мирославівна
УДК 745.51(477.8)
МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО
У ТВОРЧОСТІ ВАСИЛЯ ТУРЧИНЯКА
1900-1939 років
Спеціальність 17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2002


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті культури і мистецтв
Прикарпатського університету імені Василя Стефаника
Науковий керівник – кандидат мистецтвознавства, доцент
кафедри історії та теорії мистецтва
Львівської академії мистецтв
КРАВЧЕНКО Ярослав Охрімович
Офіційні опоненти – доктор мистецтвознавства, провідний науковий співробітник відділу образотворчого мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України
ТИМОФІЄНКО Володимир Іванович–
кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри дизайну Українського державного лісотехнічного університету
ОДРЕХІВСЬКИЙ Роман Васильович
Провідна установа – Інститут народознавства НАН України,
відділ народного мистецтва
Захист відбудеться 11 грудня 2002 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.103.01 у Львівській академії мистецтв (79001, Львів, вул. Кубійовича, 38).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської академії мистецтв.
Автореферат розіслано 11 листопада 2002 року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор мистецтвознавства Г.Г. Стельмащук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. На Гуцульщині у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. існувало декілька центрів деревообробництва, які відігравали важливу роль у формуванні стилістики різьбярського декору новітньої доби. Центри деревообробного промислу славились видатними майстрами, серед яких помітне місце займає Василь Турчиняк (Турченяк, Турич) (1864–25.07.1939) – провідний різьбяр делятинського осередку народного дерев’яного будівництва та різьблення.
Різьблення по дереву предметів церковного обладнання, представлене у творчості Василя Турчиняка, не має аналогів серед відомих зразків того часу. Різьбяр декорував іконостаси, предмети інтер’єру дерев’яних церков (ним збудованих) на засадах традиційного для гуцулів плоскорізьблення, не повторюючи декор професійно виконаних взірців. Він творчо переосмислив композиційні засади оздоблення різьбою предметів ужиткового мистецтва і адаптував їх до монументального сницарського різьблення в інтер’єрі гуцульської церкви. Яскраво виражений авторський стиль Василя Турчиняка можна порівняти з творчим доробком у галузі декоративного різьблення Юрія Шкрібляка, хоч їх розділяє половина століття. Василь Турчиняк, як і Юрій Шкрібляк, вніс інноваційні зміни в декоративне різьблення, однак новаторські пошуки в декоруванні Василя Турчиняка не мали такого продовження і розвитку, як у Юрія Шкрібляка, і не стали традиційними.
Виникнення і становлення специфічної авторської манери митця зумовлені посиленням ролі особистості в народній творчості ХХ ст., що збагатило прикладну галузь творчими здобутками багатьох майстрів народного мистецтва. Доробок таких майстрів потребує належної фахової оцінки, атрибутування, введення у науковий та соціально-культурний обіг.
Зв’язок роботи з науковими програмами. Тема дисертації внесена у план науково-дослідної роботи аспірантів і викладачів Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, а також узгоджена з програмою наукових досліджень Інституту народознавства НАН України в розробці тематики “Теоретичні та історичні проблеми народної творчості” (шифр 4.16.6.8.) та теми “Історичні парадигми параметрів українського народного мистецтва: традиції, типологія і локалізація” (шифр 3.3.4.9.).
Мета роботи – визначити художнi особливості декоративного різьблення в інтер’єрі та екстер’єрі дерев’яних церков Василя Турчиняка у контексті церковного мистецтва Західної Гуцульщини першої третини ХХ століття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСТВО У ТВОРЧОСТІ ВАСИЛЯ ТУРЧИНЯКА 1900-1939 років

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок