Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МІЖОСОБИСТІСНОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ - УЧЕНЬ” ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ КОНФЛІКТІВ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МІЖОСОБИСТІСНОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ - УЧЕНЬ” ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ КОНФЛІКТІВ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МІЖОСОБИСТІСНОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ - УЧЕНЬ” ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ КОНФЛІКТІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,87 KB
Завантажень:
227
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ ІМ. Г.С.КОСТЮКА АПН УКРАЇНИ
ВАХОЦЬКА ІРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА
УДК 159.922:37.015
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МІЖОСОБИСТІСНОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ - УЧЕНЬ”
ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ КОНФЛІКТІВ
19.00.05 – соціальна психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент Корнєв М.Н.,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри соціальної та педагогічної психології
Офіційні опоненти: – доктор психологічних наук, професор Орбан-Лембрик Л.Е.,
завідувач кафедри соціальної психології, Прикарпатський університет ім.Василя Стефаника, –
кандидат психологічних наук, доцент Хоружий С.М.,
Київський національний лінгвістичний університет, кафедра психології
Провідна установа: Харківський національний університет ім.Каразіна МОН України
Захист дисертації відбудеться “24 “ квітня 2002 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.453.01 в Інституті психології ім.Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, Київ-33, вул. Паньківська,2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім.Г.С.Костюка АПН України (01033, Київ-33, вул.Паньківська,2)
Автореферат розісланий “22“ березня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.О.Балл
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Складне становище, в якому опинилася сьогодні загальноосвітня школа, є результатом впливу комплексу економічних, політичних, соціальних і культурних чинників. Складові системи шкільної підготовки (класно-урочна форма занять, універсалізація програм навчання та виховання, нівелювання здібностей учнів, орієнтація на деякий “усереднений” тип особистості тощо) практично вичерпали свої можливості. Традиційно побудоване суб’єкт-об’єктне спілкування педагогів і школярів гальмує розвиток навчально-виховного процесу. Вчитель частіше за все виконує роль носія знань, а не активного організатора педагогічного процесу. Для учнів характерна глибока незадоволеність спілкуванням з дорослими, що підтверджується численними психолого-педагогічними дослідженнями. У зв’язку з цим особливого значення набуває вивчення чинників, які впливають на весь хід навчально-виховного процесу та його ефективність.
Серед багатьох чинників одним з вирішальних є існуюча система взаємовідносин між учителями та учнями в навчальній та позаурочній діяльності. На провідну роль цих взаємовідносин вказували ряд дослідників (О.О.Бодальов, Н.В.Кузьміна, С.В.Кондратьєва, О.О.Леонтьєв та ін.). Через систему міжособистісних відносин людина як особистіть входить у царину соціальних відносин суспільства; в рамках цієї системи відносин формується досвід спілкування, йде пізнання правил і норм людських взаємовідносин, розвиток комплексу моральних якостей, що впливає на формування всіх сторін особистості учня. Дружні, доброзичливі стосунки з учителем позитивно впливають на якість навчання та виховання учнів. Конфліктні відносини порушують хід навчально-виховного процесу, перешкоджають накопиченню досвіду позитивного спілкування учнів, негативно відбиваються на формуванні особистості. Однією з малодосліджених на даний час проблем залишається проблема взаєморозуміння та міжособистісних конфліктів у системі учитель-учень.
У психолого-педагогічній літературі проблема взаєморозуміння трактується неоднозначно. Незважаючи на наявність великої кількості праць з педагогічного спілкування, практично відсутні дослідження, присвячені аналізу передумов його ефективності, найважливішою з яких є взаєморозуміння. Останнє не завжди розглядається з соціально-психологічних позицій. Численні труднощі при досягненні взаєморозуміння можуть бути подолані, якщо для навчання педагогів використовувати спеціальні активні методи, в тому числі соціально-психологічний тренінг (СПТ).
Сучасна психологічна наука і практика підвищення ефективності людської діяльності приділяють значну увагу соціально-психологічному тренінгу, особливий інтерес становлять праці Н.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МІЖОСОБИСТІСНОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В СИСТЕМІ “ВЧИТЕЛЬ - УЧЕНЬ” ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ КОНФЛІКТІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок