Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СПІЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СПІЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СПІЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,10 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Київський НАЦІОНАЛЬНИЙ університет
імені Тараса Шевченка
ЛАВРІНЕЦЬ Олена Яківна
УДК 81.367.334 (477)
СПІЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ
В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі сучасної української мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
КУЧЕРЕНКО Ілля Корнійович.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
КАДОМЦЕВА Лариса Олександрівна,
Академія служби безпеки України, професор кафедри українського ділового мовлення;
кандидат філологічних наук
РОМАНЮК Юлія Віталіївна,
Інститут мовознавства імені О.О. Потебні НАН України, молодший науковий співробітник відділу структурно-математичної лінгвістики.
Провідна установа: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, кафедра української мови, м. Київ.
Захист відбудеться “_15_” _листопада__ 2002 р. о “_14__” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .001.19 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. Київ-17,бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М.О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, за адресою: 01017, м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розіслано “_11_” _жовтня_ 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.О. Медведєва 


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Особливість синтаксису як об’єкта лінгвістичного дослідження полягає в тому, що він “безпосередньо співвідноситься з процесом мислення та процесом комунікації: одиниці інших рівнів мовної системи беруть участь у формуванні думки та її комунікативному вираженні тільки через синтаксис” (Г.О.Золотова). Тому питання про характер взаємовідношень між будовою, семантикою і прагматикою синтаксичної одиниці видається цілком правомірним та актуальним. Таким чином формується комплексний підхід до вивчення лінгвістичного об’єкта, яке здійснюється шляхом аналізу взаємодії його формальної організації, змісту та комунікативного призначення.
Цікаві висновки в галузі функціонального синтаксису було зроблено на матеріалі простого речення (І.Р.Вихованець, Г.О.Золотова, Н.А.Слюсарева, І.П.Сусов, П.Адамець). На сьогодні зростає інтерес до вивчення структурно-семантичних особливостей складного речення, зокрема складносурядного.
Дисертаційне дослідження присвячене з’ясуванню природи поняття “спільний компонент”, вивченню специфіки структурної й семантичної організації та стилістичного використання складного речення зі спільним компонентом. Теоретичною базою дослідження стала концепція трансформаційного синтаксису про формування “синтаксично скороченого складносурядного речення” (О.В.Падучева) із неповними сурядними частинами контекстуального характеру (І.К.Кучеренко) внаслідок “скорочення” тотожних компонентів у предикативних частинах та логічне вчення про кон’юнктивні судження.
Речення зі спільним компонентом (до них зараховуємо: речення зі спільним другорядним членом, кваліфіковані як складносурядні речення “модифікованої моделі” (А.П.Грищенко), квазі-сурядні речення (О.В.Падучева); речення з так званими однорідними членами; багатокомпонентні складні речення зі спільною головною або підрядною частиною) здавна привертали увагу вчених. Так, теорія “злитого речення” (термін М.І.Греча) є найпершою в сучасному мовознавстві, яка опосередковано стосується вчення про поняття “спільний компонент” (М.І.Греч, В.О.Богородицький, Ф.І.Буслаєв, О.Х.Востоков, І.С.Нечуй-Левицький, П.Г.Перевлеський, В.І.Сімович). Поняття “спільне слово” як загальнозрозумілий термін на позначення виразника одночасності дій, представлених сурядними частинами складного речення, був уведений у науковий обіг академічною “Грамматикой русского языка” (М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СПІЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок