Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТОТАЛЬНІСТЬ ТА ІСТОРИЧНІСТЬ БУТТЯ (на матеріалах філософії неомарксизму)

ТОТАЛЬНІСТЬ ТА ІСТОРИЧНІСТЬ БУТТЯ (на матеріалах філософії неомарксизму)

Назва:
ТОТАЛЬНІСТЬ ТА ІСТОРИЧНІСТЬ БУТТЯ (на матеріалах філософії неомарксизму)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,67 KB
Завантажень:
11
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ЗІНЧЕНКО ВІКТ ОР ВІКТОРОВИЧ
УДК 111.11:141.7
ТОТАЛЬНІСТЬ ТА ІСТОРИЧНІСТЬ БУТТЯ
(на матеріалах філософії неомарксизму)
Спеціальність 09.00.01. – онтологія, гносеологія, феноменологія
Автореферат
на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ - 2003
Роботу виконано на кафедрі філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник:
доктор філософських наук, професор
Лой Анатолій Миколайович,
завідувач кафедри філософії
Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Офіційні опоненти:
-
Рижко Володимир Антонович,
доктор філософських наук, професор,
директор Центру гуманітарної освіти НАН України
-
Тур Микола Григорович,
кандидат філософських наук,
доцент кафедри філософії та культурології
Київського державного університету технології та дизайну
Провідна установа:
Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України
Захист відбудеться “19” травня 2003 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 001.27 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, кім. 328.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська, 58).
Автореферат розіслано “18” квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.Ф. Діденко
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Проблема буття є класичним і одним із центральних напрямів філософських пошуків. В історії філософії все більш виразно простежується тенденція до пошуку витоків цієї проблеми і відмітною рисою сучасної філософії є те, що дослідження буття розглядається у контексті специфічної його зумовленості суспільним характером контексту, у якому ця проблема виникає і поглиблюється.
Не лише людська природа є джерелом і причиною онтологічних пошуків – зміст і спрямованість цих пошуків визначається суспільним способом буття людини. Великий внесок у тематизацію проблеми буття у цьому ракурсі належить, зокрема, Г.В.Ф.Гегелю та К.Марксу, завдяки зусиллям яких проблема буття починає аналізуватись у категоріях тотальності та історичності. Розгалужені та взаємодоповнюючі філософські експлікації цих атрибутів буття зустрічаємо у філософії західного марксизму, який також має назву неомарксизму.
Проблеми неомарксистської онтології, на жаль, не знайшли ще достатнього висвітлення у вітчизняній філософській літературі. Наявні публікації та дослідження більше орієнтуються на феноменологічну онтологію, що дає привід інколи сприймати онтологію виключно у феноменологічному контексті. Не слід забувати, що проблеми буття та онтологія неординарно постають в контексті інших стратегій, як то аналітичної філософії, неомарксизму, неоструктуралізму. У цьому ракурсі розуміння онтологічної теми історичності набуває зовсім інших рис в межах неомарксистської методології. Якщо феноменологічна онтологія розглядає тотальність суто негативно, вважаючи її спотворюючою буття, то неомарксистське мислення розглядає тотальність аутентичним щодо буття, темпоральності, історичності тощо. У змісті дослідження фігурують ранні видання Маркузе, праці Блоха, які постають у спільній тематиці з роздумами пізнього Лукача про онтологію суспільного буття. Дані питання також грунтовно аналізувалися, зокрема, у творі Ж.-П. Сартра "Критика діалектичного розуму". Викладена лінія наступництва від Гегеля через Дільтея та Маркса до концептуальних засад неомарксизму. У роботі показано пов’язаність онтології з темою практики, що властиве саме для неомарксизму, де вона переростає в онтологію суспільного буття, постаючи методологією соціальних наук.
Під буттям в онтології неомарксизму розуміється діалектично змінний, рушійний фактор світу, що перебуває у постійному розвитку. Маркузе використовує для його найменування гегелівське поняття “життя”. Життя у свою чергу, на рівні людини є самосвідомою історичною формою буття, яке діалектично утверджує свободу через негативність у відношенні до світу як до інобуття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: ТОТАЛЬНІСТЬ ТА ІСТОРИЧНІСТЬ БУТТЯ (на матеріалах філософії неомарксизму)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок