Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Тверді розчини на основі телуридів германію, олова і свинцю з ізо- та гетеровалентним заміщенням у катіонній підґратці

Тверді розчини на основі телуридів германію, олова і свинцю з ізо- та гетеровалентним заміщенням у катіонній підґратці

Назва:
Тверді розчини на основі телуридів германію, олова і свинцю з ізо- та гетеровалентним заміщенням у катіонній підґратці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,42 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Міністерство освіти і науки України
Прикарпатський національний університет
імені Василя Стефаника
Михайльонка Руслан Ярославович
УДК 546.48'24: 544.022.384.2
Тверді розчини на основі телуридів германію, олова і свинцю з ізо- та гетеровалентним заміщенням у катіонній підґратці
02.00.21 – хімія твердого тіла
АВТОРЕФЕРАТдисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата хімічних наук
Івано-Франківськ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Фізико-хімічному інституті при Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник:
кандидат фізико-математичних наук, доцент
Кланічка Володимир Михайлович,
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри теоретичної та експериментальної фізики, директор Інституту природничих наук,
м. Івано-Франківськ
Офіційні опоненти:
доктор хімічних наук, професор
Томашик Василь Миколайович,
Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лошкарьова
Національної академії наук України, вчений секретар,
м. Київ
доктор хімічних наук, професор
Лобанов Віктор Васильович,
Інститут хімії поверхні Національної академії наук України,
вчений секретар,
м. Київ
Провідна установа:
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
м. Київ.
Захист відбудеться „ 12 ” листопада 2004 року о 1400 год, на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.03 при Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України за адресою: 76000, м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, , ауд.203.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці
Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
(76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, ).
Автореферат розісланий „ 11 ” жовтня 2004 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
К .051.03, к. ф.-м. н., доцент Прокопів В.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сполуки AIVBVI – перспективні напівпровідникові матеріали для створення термоелектричних пристроїв, які працюють в інтервалі температур від кімнатної до 800-900 К [1*]. Ефективність використання термоелектричного матеріалу в першу чергу визначається його можливістю досягнення високих значень термоелектричної добротності Z (Z=a2s/c, де a – коефіцієнт термо-е.р.с., s – питома електропровідність, c – коефіцієнт теплопровідності).
Серед сполук AIVBVI вигідно відрізняється своїми властивостями телурид свинцю: багатодолинний характер енергетичного спектру (N=4), низькі значення граткової теплопровідності (cг=2,09Ч10-2 ВтЧК-1Чсм-1), порівняно високі значення рухливості носіїв (m103 см2ЧВ-1Чc-1), найбільше значення величини mc-1, що веде до суттєвого зростання максимального значення термоелектричної добротності (Zmax) [2*]. На відміну від телуриду свинцю, який характеризується двосторонньою областю гомогенності і, відповідно, n- і р-типом, GeTe i SnTe мають тільки діркову провідність, а гомогенні сполуки повністю зміщені на боці телуру. Вони відзначаються значним відхиленням від стехіометрії (~1 ат.% Те для SnTe) і великими концентраціями носіїв (1020-1021 см-3), що обумовлює незначні рухливості, велику теплопровідність і низьку термоелектричну добротність (Z=0,1-0,2Ч10-3 К-1 для SnTe, Z=0,9Ч10-3 К-1 для GeTe) [3*]. Збільшення відношення рухливості носіїв струму до теплопровідності речовини можна досягти введенням ізовалентних чи гетеровалентних атомів заміщення за рахунок зростання розсіювання фононів і суттєвого зменшення коефіцієнта теплопровідності (cг) [4*,5*].
Не дивлячись на тривалі та багаточисельні дослідження телуридів германію, олова і свинцю, а також ряду твердих розчинів на їх основі, у літературі відсутні систематизовані дані відносно всього комплексу фізико-хімічних властивостей матеріалів. Це, частково, пов’язано з тим, що різні автори досліджували тільки окремі сторони питання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Тверді розчини на основі телуридів германію, олова і свинцю з ізо- та гетеровалентним заміщенням у катіонній підґратці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок