Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Динаміка нелінійних збуджень у просторово-модульованих середовищах з внутрішньою структурою

Динаміка нелінійних збуджень у просторово-модульованих середовищах з внутрішньою структурою

Назва:
Динаміка нелінійних збуджень у просторово-модульованих середовищах з внутрішньою структурою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,39 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР
ім. Б.І.ВЄРКІНА
Горбач Андрій Вікторович
УДК 530.1 + 539.2
Динаміка нелінійних збуджень у просторово-модульованих середовищах з внутрішньою структурою
01.04.02 - теоретична фізика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків - 2002 р.
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна.
Науковий керівник: кандидат фізико-математичних наук, доцент Усатенко Олег Вікторович, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, доцент кафедри теоретичної фізики, м. Харків.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Вірченко Юрій Петрович, Інститут монокристалів НАН України, провідний науковий співробітник, м. Харків.
кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Богдан Михайло Михайлович, Фізико-технічний інститут низьких температур НАН України, старший науковий співробітник, м. Харків.
Провідна установа: ННЦ “Харківський фізико-технічний інститут”, м. Харків.
Захист відбудеться 12.03.2002 р. о 14 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д .175.02 при Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України (61103, м. Харків, пр. Леніна, 47).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України.
Автореферат розісланий 10.02.2002 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Д 64.175.02
Доктор фізико-математичних наук Ковальов О.С
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Фізика нелінійних явищ сформувалась на цей час у важливий напрямок сучасної науки. Незважаючи на те, що багато фізичних явищ гарно можуть бути описані в рамках лінійної теорії, вивчення властивостей сильно збуджених станів фізичних систем потребує послідовного врахування нелінійності фізичних процесів та адекватного їх опису в термінах нелінійних еволюційних рівнянь. Такі рівняння у більшості випадків занадто складні для аналітичного дослідження, тому ще не так давно нелінійні явища розглядувались в основному у рамках простих просторово-однорідних моделей. Поруч з цим, дослідження реальних фізичних систем та експериментальні задачі потребують вивчення особливостей динаміки більш складних нелінійних систем, зокрема просторово-модульованих систем з внутрішньою структурою. У 1987 році було показано [1], що у нелінійному оптичному середовищі з коефіцієнтом переломлення, який періодично змінюється у просторі, може виникати особливий тип просторово-локалізованих нелінійних збуджень, солітонів огинаючої, частота яких лежить у щілині спектру лінійних хвиль – “щілинних” солітонів. Пізніше було одержано аналітичний вираз для найпростішого типу нерухомого щілинного оптичного солітону [2] та показано [3, 4], що у модульованому оптичному середовищі можуть існувати також солітони з більш складною структурою та з частотами, які лежать поза щілиною спектру лінійних хвиль – “білящілинні” солітони. Такі солітони можуть бути двох типів: кінкоподібні та солітоноподібні білящілинні збудження [4]. В роботі [4] було запропоновано метод експериментального дослідження щілинних та білящілинних соліонів, такі експерименти було проведено в роботах [5, 6, 7, 8]. Щілинні та білящілинні солітони можуть виникати не лише у модульованому оптичному середовищі, але й в інших системах з періодичною внутрішньою структурою. У роботах [9, 10] було вивчені нерухомі щілинні та білящілинні солітони у двоатомних ланцюжках з різними типами нелінійностей. Було показано, що пружні білящілинні солітони можуть мати іншу структуру, ніж білящілинні оптичні солітони. Крім того, у двоатомному ланцюжку з нелінійною міжатомною взаємодією спостерігається новий ефект [9]: із зміною частоти збудження один тип білящілинних солітонів біфуркаційним чином трансформується у другий. Такі результати дозволяють зробити висновки, що описані у роботах [1-4, 9, 10] щілинні та білящілинні солітони є окремими представниками широкої родини солітонів у модульованих середовищах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Динаміка нелінійних збуджень у просторово-модульованих середовищах з внутрішньою структурою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок