Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СКЛАДНОПІДРЯДНІ ПРОСТОРОВО-ОТОТОЖНЮВАЛЬНІ РЕЧЕННЯВ СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СКЛАДНОПІДРЯДНІ ПРОСТОРОВО-ОТОТОЖНЮВАЛЬНІ РЕЧЕННЯВ СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СКЛАДНОПІДРЯДНІ ПРОСТОРОВО-ОТОТОЖНЮВАЛЬНІ РЕЧЕННЯВ СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,13 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
Арделян Марина Володимирівна
УДК 801. 56
СКЛАДНОПІДРЯДНІ ПРОСТОРОВО-ОТОТОЖНЮВАЛЬНІ РЕЧЕННЯ
В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Ломакович Світлана Володимирівна,
Харківський державний педагогічний
університет імені Г.С. Сковороди,
професор, завідувач кафедри українознавства;
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гуйванюк Ніна Василівна,
Чернівецький національний університет
імені Ю. Федьковича, професор,
завідувач кафедри сучасної української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Заоборна Марія Степанівна,
Тернопільський державний педагогічний
університет імені В. Гнатюка, доцент
кафедри українського та загального
мовознавства.
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університет імені В. Винниченка,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться 13 вересня 2002 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.03 Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, зал засідань).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2.
Автореферат розіслано ___10_____ серпня 2002р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Олексенко О.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасній синтаксичній науці речення розглядається як складне, багаторівневе за своєю організацією явище. Розмежування рівнів організації речення відповідно до формальних, формально-семантичних і власне семантичних його ознак дозволяє усвідомити сутність явищ, що суперечливо тлумачилися в історії науки.
Багатоаспектні дослідження окремих фрагментів синтаксичної системи, що передбачають використання понять і термінів відповідно до окремих рівнів організації речення – формального, семантичного й комунікативного, дозволяють розв’язати актуальні теоретичні питання, у тому числі ті, що пов’язані з класифікаційним аспектом складного речення. Однією з конструкцій в синтаксичній системі складнопідрядного речення, що потребує усвідомлення її граматичної природи й уточнення місця в класифікації, є речення, відомі як просторово-ототожнювальні. Це речення на зразок А там, де межі голодностепські губилися в далечині, тільки марево починало загравати з сонцем (І. Ле); Але вони (удари) були не звідти, звідки ми звикли вже чути артилерійську луну (Ю. Смолич); …глянувши на Гречаного, помітив, що вцілив якраз туди, куди мітив (О. Кониський); Стеха глянула туди, де тече Дніпро… (О. Кониський).
У логіко-граматичних описах мови такі речення посідали місце серед складнопідрядних речень із підрядними обставинними. Це на довгий час визначило їхній розгляд у різноманітних класифікаціях як обставинних речень із підрядними місця. Спроби врахувати в класифікації складнопідрядного речення їхні формальні ознаки мали своїм наслідком уточнення ролі таких засобів зв’язку між предикативними частинами, як сполучники й сполучні слова, але не тільки цих: у поле зору потрапляють вказівні слова в головній частині речень, простежується їхня роль як відповідників сполучних слів у підрядній частині. Однак спостереження щодо співвідносних слів (корелятів) у головній частині складнопідрядних речень та їх значущість для зв’язку між предикативними частинами складного речення було усвідомлено пізніше – з утвердженням ідеї структурно-семантичної класифікації цих конструкцій.
Суттєвої зміни зазнав і підхід до аналізу речень із вказівними займенниками просторового значення (там, туди, звідти): речення з опорними словами - вказівними займенниками було протиставлено реченням без опорних слів (детермінантним), а серед перших було визначено окремий клас – речення займенниково-співвідносні, підрядна частина яких пояснює специфічне опорне слово – вказівний займенник (М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СКЛАДНОПІДРЯДНІ ПРОСТОРОВО-ОТОТОЖНЮВАЛЬНІ РЕЧЕННЯВ СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок