Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Семантико-синтаксична природа поля умовності в сучасній українській літературній мові

Семантико-синтаксична природа поля умовності в сучасній українській літературній мові

Назва:
Семантико-синтаксична природа поля умовності в сучасній українській літературній мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,54 KB
Завантажень:
10
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА ІМ.О.О.ПОТЕБНІ
УДК 811.161.2:81’363+81’37
Руденко Наталія Петрівна
Семантико-синтаксична природа поля умовності в сучасній українській літературній мові
 
10.02.01 - українська мова
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Працю виконано в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України
Науковий керівник:
доктор філологічних наук, професор
Бріцин Віктор Михайлович,
Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні НАН
України, заступник директора інституту.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Городенська Катерина Григорівна,
Інститут української мови НАН України,
заступник директора інституту;
кандидат філологічних наук, доцент
Леута Олександр Іванович,
Київський національний педагогічний
університет ім. М.Драгоманова,
кафедра української мови.
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університет ім. В.Винниченка,
кафедра української мови.
 
Захист відбудеться 5 листопада 2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26. 172. 01 по захисту кандидатських (докторських) дисертацій в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (м.Київ, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (м.Київ, вул. Грушевського, 4)
Автореферат розісланий 30 вересня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Н.Г. Озерова
Загальна характеристика роботи
Питання умовності не раз порушувалось у науковій літературі. Проблема умовної модальності розглядалася у фундаментальних працях з мовознавства: у граматиках української та російської літературних мов, у працях О.С.Мельничука, І.Р.Вихованця, В.М.Бріцина, Ш.Баллі, Л.Теньєра та ін. Проблемами вираження умовності в реченні займалися мовознавці Б.В.Лавров у монографії “Условно-уступительные предложения в русском языке”, Мирослав Кубик у праці “Условные конструкции и система сложного предложения”. Можна визначити декілька напрямків дослідження умовної модальності. У статтях Л.В.Борте, Г.Н.Смирнова, Б.В.Лаврова, З.Н.Литвиної, М.Л.Ремнєвої аналізується процес утворення і розвитку умовних конструкцій у давньоруській мові на різних етапах її розвитку. У працях Н.М.Чернушенко, Л.С.Дротвинаса, Л.Д.Казбан, Є.П.Васильєвої досліджуються аспекти будови та семантики безсполучникових речень з умовною модальністю. Н.Є.Лосєва, А.М.Кірсанова, О.М.Лабарткова, І.Р.Мірзаєва розглядають структуру та семантико-синтаксичні особливості простих речень з умовними детермінантами.
Найдетальніше досліджено різні аспекти семантико-синтаксичної структури складнопідрядних речень з підрядними умовними частинами. У працях Р.П.Рогожнікової, В.І.Голоюха, Р.В.Дем’янової, Т.Н.Зінченко, С.П.Олейник, Г.М.Смирнова, Т.В.Єлфімової, Л.К.Кузнецової, Р.М.Теремової, Т.А.Глущенко, М.С.Буніної з’ясовано питання будови, семантики, синтаксичних зв’язків, способів вираження умовності у складнопідрядних реченнях з підрядними умови.
В українському мовознавстві вивченню проблем умовної модальності присвячено дисертаційні дослідження В.І.Голоюха “Семантико-грамматическая структура сложноподчиненных условных предложений в современном украинском языке”, Л.М.Гуц “Синонимика бессоюзных и союзных предложений в современном украинском языке”, Н.М.Чернушенко “Семантико-синтаксичні особливості безсполучникових умовних речень в сучасній українській мові”. Крім того, різним аспектам будови, семантики та синтаксичних зв’язків присвячено статті Д.Д.Герасименко, Л.М.Коць, Н.Я.Дніпровської, М.І.Вихристюка, В.В.Козловського.
Проте, незважаючи на такий широкий діапазон дослідження питань із різних аспектів умовної модальності, немає праць, де було б систематизовано основні характеристики умовних конструкцій. Не досить висвітленими залишаються питання семантико-синтаксичних особливостей складносурядних речень з умовною модальністю, практично не досліджувались питання синонімії складних конструкцій та простих речень з умовними синтаксемами, вплив простого речення на формування окремих позицій складного і навпаки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Семантико-синтаксична природа поля умовності в сучасній українській літературній мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок