Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УГОРСЬКА ВИШИВКА ЗАКАРПАТТЯ ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТОЛІТТЯ ( ХУДОЖНЬО­ФУНКЦІОНАЛЬНІ ТА СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ)

УГОРСЬКА ВИШИВКА ЗАКАРПАТТЯ ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТОЛІТТЯ ( ХУДОЖНЬО­ФУНКЦІОНАЛЬНІ ТА СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ)

Назва:
УГОРСЬКА ВИШИВКА ЗАКАРПАТТЯ ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТОЛІТТЯ ( ХУДОЖНЬО­ФУНКЦІОНАЛЬНІ ТА СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,12 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Міністерство освіти і науки України
Львівська національна академія мистецтв
КОПРИВА Аттіла Тиберійович
УДК 746.3:746.4 (477.87)
УГОРСЬКА ВИШИВКА ЗАКАРПАТТЯ
ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТОЛІТТЯ
( ХУДОЖНЬО­ФУНКЦІОНАЛЬНІ ТА СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ)
Спеціальність 17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2005
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Львівській національній академії мистецтв
на кафедрі історії та теорії мистецтва
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор,
завідуюча кафедри історії та теорії
мистецтва Львівської академії мистецтв
Стельмащук Галина Григорівна
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Захарчук­Чугай Раїса Володимирівна,
Інститут народознавства НАН України, м. Львів
старший науковий співробітник
Кандидат мистецтвознавства, доцент
Цимбалюк Олена Костянтинівна
завідуюча кафедри моделювання одягу
Української академії дизайну, м. Львів
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та
етнології ім. М.Т. Рильського НАН України,
м. Київ
Захист відбудеться „22” вересня 2005 року о 1600 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 35.103.01 у Львівській національній академії мистецтв (290011, Львів 11, вул. Кубійовича, 38).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Львівської академії мистецтв (290011, Львів 11, вул. Кубійовича, 38).
Автореферат розісланий „23„ червня 2005 року.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат мистецтвознавства Г.Д. Кусько
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку мистецтвознавства важливим кроком є дослідження народного мистецтва національних меншостей яке належить поліетнічному суспільству України та її культурній спадщині, а також має суттєве значення для країн Єврорегіону (у даному випадку Угорщини).
У різноманітті видів декоративно-ужиткового мистецтва угорців Закарпаття ХІХ та першої чверті ХХ ст. художнє вишивання посідає одне з провідних місць. Багатство спадщини вишуканих виробів, яку залишили після себе митці народної творчості, свідчить про велике значення їх у суспільстві, побуті та традиціях. В угорській вишивці яскраво відображені ознаки доби, панівні тенденції, тогочасна мода та мистецькі вподобання. Особливу роль вишивка відіграє на святкових і обрядових предметах. Вона була домінантним засобом у декоративному оформленні інтер’єру житла, важливим оздоблювальним елементом народного строю, церковних атрибутів, які виконували під час обрядів Святого причастя, вінчання та ін. Орнаменти її генетично пов’язані із символікою та світосприйняттям угорців і відображають її художньо-функціональні особливості.
Попри історичну та культурну цінність, феномен вишивки угорців Закарпаття і досі не був досліджений як українськими, так і угорськими науковцями, хоча деякі етнографи частково торкалися цієї теми. В мистецтвознавчих працях другої половини ХІХ та початку ХХ ст. містяться незначні згадки про вишивку, але обсяг інформації настільки мізерний, що на основі цього матеріалу практично неможливо висвітлити художньо-стильові особливості, образну систему, традиції та характер цього виду народного мистецтва. Тому з’ясування ґенези та традиційних особливостей угорської вишивки, які формувалися на теренах багатонаціонального етнокультурного середовища Закарпаття, є одним із актуальних напрямів сучасного мистецтвознавства. У зв’язку з цим комплексне дослідження угорської вишивки, яке полягає у розкритті історичних аспектів її розвитку, проблем стилістики, виявленні запозичених елементів і впливів різних культурних процесів на розвиток вишивки як поліфункціонального явища у контексті традиційної культури Закарпаття, сьогодні є надзвичайно важливим для українського мистецтвознавства.
Дослідження угорської вишивки Закарпаття ХІХ – першої чверті ХХ ст. доповнить скарбницю сучасного українського мистецтвознавства і сприятиме тому, щоб ці пам’ятки посіли чільне місце серед витворів мистецтва європейської культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УГОРСЬКА ВИШИВКА ЗАКАРПАТТЯ ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ СТОЛІТТЯ ( ХУДОЖНЬО­ФУНКЦІОНАЛЬНІ ТА СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок