Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗВЕРТАННЯ ЯК ДИНАМІЧНИЙ ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ЗВЕРНЕНОСТІ МОВЛЕННЯ ( на матеріалі сучасної німецької мови)

ЗВЕРТАННЯ ЯК ДИНАМІЧНИЙ ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ЗВЕРНЕНОСТІ МОВЛЕННЯ ( на матеріалі сучасної німецької мови)

Назва:
ЗВЕРТАННЯ ЯК ДИНАМІЧНИЙ ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ЗВЕРНЕНОСТІ МОВЛЕННЯ ( на матеріалі сучасної німецької мови)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,93 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Корнійко Ірина Валеріївна
УДК 803. 0: 800. 86 (048)
ЗВЕРТАННЯ ЯК ДИНАМІЧНИЙ ЗАСІБ
ВИРАЖЕННЯ ЗВЕРНЕНОСТІ МОВЛЕННЯ
( на матеріалі сучасної німецької мови)
Спеціальність 10.02.04 – германські мови
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі німецької філології Київського державного лінгвістичного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Харитонова Ірина Яківна
Київський державний лінгвістичний
університет, професор-консультант
кафедри німецької філології
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Стеріополо Олена Іванівна
Київський державний лінгвістичний
університет, професор кафедри
практики німецької мови
кандидат філологічних наук, доцент кафедри
Мельничук Галина Миколаївна
Криворізький державний педагогічний
університет, кафедра німецької мови, літератури
та методики викладання, завідувач кафедри
Провідна установа: Чернівецький державний університет
імені Юрія Федьковича, кафедра німецької мови та
загального мовознавства, Міністерство освіти і
науки України, м. Чернівці
Захист відбудеться “5” жовтня 2000 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 054. 02 Київського державного лінгвістичного університету (03680, МСП, Київ-150, вул. Червоноармійська, 73).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського державного лінгвістичного університету.
Автореферат розісланий “4” вересня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.А.Калита


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У загальному розумінні зверненість (за М.М.Бахтіним), адресованість (за О.П.Воробйовою), адресатність (за В.І.Карабаном) є іманентною характеристикою мовлення, оскільки означає спрямованість, орієнтованість мовлення, будь-якого його вияву в комунікативній ситуації на реального чи уявного реципієнта. З цього випливає, що кожна форма реалізації мови експліцитно й імпліцитно звернена до адресата (М.М.Бахтін).
У цій роботі протиставляються зверненість як абстрактна іманентна характеристика мовлення й звертання як основний засіб експлікації зверненості в широкому розумінні цього терміна, що реалізується вербально й невербально. Конкретна мовна маніфестація звертання є формою звертання, що виражається іменниками-антропонімами або іншими частинами мови, які зазнали семантичної транспозиції: це може бути як слово, так і словосполучення.
Явище звертання, різні аспекти його вивчення привертають пильну увагу лінгвістів, розвідки яких ґрунтуються на матеріалі багатьох мов: російської (Н.І.Формановська), англійської (М.А.Олікова, Р.Браун, Г.Гільман, М.Форд), німецької (Н.І.Адамушко, М.Л.Макаров, Г.Амендт, У.Аммон, В.Беш, Д.Хартманн, Х.Л.Кретценбахер, Т.Фінкенштедт), французької (Т.І.Удилова, Л.П.Рижова), арабської (Ф. Браун), іспанської (Т.А.Лещинська), польської (К. Шуберт), норвезької (Ф.Браун), датської (У.Піпер) та ін. Особливої уваги заслуговують контрастивні дослідження феномена звертання, виконані шляхом зіставлення цього явища у таких мовах: німецькій та шведській (А.Коц), японській та німецькій (М.Т.Натігомо), російській та сербохорватській (В.П.Пронічев).
Звертання розглядається в сучасних дослідженнях у новому аспекті, коли пріоритетними є реляції, що випливають із глобальної дихотомії “суспільство й мова”. Такі взаємозалежності, як суспільство й мова, суспільство й система форм звертання, мова й система форм звертання, комунікант і система форм звертання, комунікант і мова унаочнюють двоїстість природи феномена звертання – соціальну та мовну. Ця характеристика має для самого явища звертання далекосяжні наслідки. Вона, з одного боку, робить його тією чи іншою мірою об’єктом дослідження всіх наук, що вивчають будь-які інтеракції людей, а з іншого, – є джерелом розвитку та постійних змін самого явища звертання.
Отже, актуальність теми даного дослідження зумовлюється: загальним напрямом сучасних лінгвістичних досліджень мовних і мовленнєвих одиниць на діяльнісно-комунікативних засадах та в контексті кореляцій, що виникають між членами тріади “суспільство – комунікант – мова”; динамічністю та змінюваністю соціальних, культурологічних і мовних чинників, сплавом яких є звертання, а звідси – динамічністю самого феномена звертання; її результатом є новації в утворенні, вживанні та прагматиці форм звертання й апелятивних займенників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: ЗВЕРТАННЯ ЯК ДИНАМІЧНИЙ ЗАСІБ ВИРАЖЕННЯ ЗВЕРНЕНОСТІ МОВЛЕННЯ ( на матеріалі сучасної німецької мови)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок