Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Цензура в публічних бібліотеках України: сутність та форми прояву (1917-1939 рр.)

Цензура в публічних бібліотеках України: сутність та форми прояву (1917-1939 рр.)

Назва:
Цензура в публічних бібліотеках України: сутність та форми прояву (1917-1939 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,91 KB
Завантажень:
389
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
Каракоз Олена Олександрівна
УДК 351.1.751.5:027.022”1917-1939”
Цензура в публічних бібліотеках України: сутність та форми прояву (1917-1939 рр.)
07.00.08 - книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ-2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі бібліотекознавства та інформаційних ресурсів Київського національного університету культури і мистецтв Міністерства культури і туризму України, м. Київ
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Ківшар Таїсія Іванівна,
старший науковий співробітник Інституту
біографічних досліджень
Національної бібліотеки України імені
В.І. Вернадського
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
член-кореспондент НАН України
Дубровіна Любов Андріївна,
директор Інституту рукопису
Національної бібліотеки імені
В. І. Вернадського
кандидат історичних наук, доцент
Борисенко Мирослав Володимирович,
доцент кафедри політичної історії
Національного економічного університету
Провідна установа: Київський національний університет імені
Тараса Шевченка, кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки
Захист відбудеться „13” червня 2006 р. 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.807.01 у Київському національному університеті культури і мистецтв за адресою: 01601, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд.209.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного унверситету культури і мистецтв за адресою: 01601, м. Київ, вул. Щорса, 36.
Автореферат розісланий 13 травня 2006 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.В. Коваленко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
 
Актуальність теми. В умовах побудови демократичного суспільства в незалежній Україні виникає потреба об’єктивного вивчення історії бібліотечної справи радянської доби, виявлення і обгрунтування тенденцій та напрямів з позицій досягнень сучасної історичної науки.
Вивчення історії українських бібліотек доби тоталітаризму нерозривно пов’зане з дослідженням радянської цензури, що складала основу державної бібліотечної політики, спрямованої на знищення значної кількості книжок та їх авторів, сприяла утворенню сумновідомих “спецхранів”, в яких містилась інформація, вилучена із загального, наукового та культурного обігу кількох поколінь українців, призводила до формування заідеологізованих бібліотечних фондів, інформаційно забезпечувала насильницьку політику радянської влади, сприяла масовим репресіям серед бібліотечних працівників. Особливи й інтерес становить виявлення видів та форм прояву цензури при формуванні книжкових фондів, при розгляді інформації як об’єкту цензури, а також при обслуговуванні користувачів, проведенні класових та етнічних “чисток“ серед бібліотекарів у найпоширенішій мережі публічних бібліотек, що здійснювали інформаційно-бібліотечне забезпечення всіх верств населення.
В умовах формування громадянського суспільства, забезпечення доступу до світових інформаційних ресурсів, проблема вивчення цензури у вітчизняних публічних бібліотеках набуває актуальності, оскільки аналіз змісту, і засобів, а також наслідків української радянської бібліотечної цензури сприятиме якісно новому рівню знань про історію бібліотечної справи. Актуальність запропонованої наукової розробки посилюється також тим, що об’єктивне вивчення основних проявів державної і політичної цензури у публічних бібліотеках України сприятиме реконструкції історії бібліотечної справи України доби тоталітаризму.
Наукове вивчення історії радянської цензури в Україні розпочалося лише наприкінці ХХ століття, коли були відкриті “спецхрани” бібліотек та архівів, що дозволило ввести до наукового обігу численні документи і матеріали, які впродовж тривалого часу через ідеологічні і політичні заборони не були доступними для дослідників. В сучасній українській історіографії на новій джерельній базі висвітлено радянську цензуру, запроваджену в добу тоталітаризму у різні сфери громадського, наукового, політичного та культурного життя суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Цензура в публічних бібліотеках України: сутність та форми прояву (1917-1939 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок