Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛІЗМУ (ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ)

ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛІЗМУ (ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ)

Назва:
ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛІЗМУ (ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
39,06 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Корх Олександр Миколайович
УДК 17. 035. 1. 005: 1(091)
ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛІЗМУ
(ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ)
09.00.05 – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філософських наук
Дніпропетровськ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії Дніпропетровського національного університету.
Науковий консультант: доктор філософських наук, професор, член-кореспондент Академії педагогічних наук України
Гнатенко Петро Іванович,
Дніпропетровський національний університет, декан юридичного факультету, завідувач кафедри філософії
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Ярошовець Володимир Іванович,
Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка, завідувач кафедри історії філософії
доктор філософських наук, професор
Вєрніков Марат Миколайович,
Одеський національний університет
ім. І.І.Мечникова, завідувач кафедри філософії
доктор філософських наук, професор
кафедри гуманітарних дисциплін
Шевченко Володимир Ісакович,
Чернігівський державний інститут економіки і управління
Провідна установа: Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України,
м. Київ
Захист відбудеться “6“ грудня 2002 року о 12:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08.051.11 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) філософських наук у Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 72, ауд. 307.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова,8.
Автореферат розісланий “4” листопада 2002 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.Б.Окороков


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Одним із численних наслідків реформування українського суспільства є глибока трансформація усієї системи ціннісних орієнтацій особистості, у тому числі поступове поширення в її межах цінностей індивідуалізму. Це викликає нерідко взаємовиключні оцінки і, відповідно, цілу низку питань, сукупність яких утворює смислове поле проблеми індивідуалізму. Серед них, зокрема, питання щодо загальних наслідків поширення індивідуалізму в країні, де протягом тривалого часу сповідувався принцип безумовного пріоритету колективного над індивідуальним, суспільного над особистим, де в кожному принагідному випадку індивідові нагадувалося, що “незамінних у нас немає”, що “одиниця – це нуль”, що “колектив завжди має рацію”.
Цілком можливо, що саме в Україні поширення індивідуалізму і не викличе особливих проблем. Адже існує думка, за якою саме індивідуалізм є однією з основних рис українського менталітету. Але наскільки це відповідає дійсності? Чи не маємо ми справу з ситуацією, описаною М.Мамардашвілі, коли використання раціональних термінів європейської традиції стосовно вітчизняних явищ виявляється абсолютно недоречним, оскільки ці терміни у нас не мають об’єкта? Чи не базується зазначена думка, з одного боку, на занадто категоричній і упередженій оцінці тих, для кого будь-яка нехіть до общинно-авторитарних форм існування виступає як прояв індивідуалістичної вдачі народу? В умовах багатовікової боротьби з “самостійницькими” намаганнями українців така оцінка є досить логічною. А з іншого – на цілком зрозумілому прагненні окремих вітчизняних дослідників представити українську націю прямим нащадком європейської культури, від якого, однак, за виразом І.Лисяка-Рудницького, “тхне ментальністю бідняків, що люблять похвалятися своїми багатими родичами”. Разом з тим, про який, власне, індивідуалізм іде мова – на зразок західноєвропейського чи якийсь специфічний, автохтонний? І яким, у разі його наявності, має бути наше ставлення до зазначеної особливості власного менталітету? Таким, як і раніше (тобто в руслі марксистської традиції, що й дотепер ще домінує в нашій не тільки масовій, але й теоретичній свідомості), а саме: індивідуалізм є не що інше, як “негативний пережиток минулого”, який не робить нам честі і який треба неодмінно подолати в ході історичного розвитку? Однак чи буде така настанова сприяти ефективному і водночас гуманістичному розвиткові нашого суспільства?
Окрім того, виникають запитання й іншого характеру: наскільки поширення індивідуалізму в нашій країні відповідає основним тенденціям економічного, політичного і духовного розвитку сучасної цивілізації? Відомо, що зараз, як і раніше, чимало говорять про поширення інституціональних форм людського існування і масової культури, посилення елементів планування і централізованого регулювання, появу “людини організації” і феномен “втечі від свободи” тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 Реферат на тему: ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛІЗМУ (ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок