Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТАНОВЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ ТЕХНІЧНОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ В ЕПОХУ НОВОГО ЧАСУ ЯК ОБ'ЄКТ ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ

СТАНОВЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ ТЕХНІЧНОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ В ЕПОХУ НОВОГО ЧАСУ ЯК ОБ'ЄКТ ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ ТЕХНІЧНОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ В ЕПОХУ НОВОГО ЧАСУ ЯК ОБ'ЄКТ ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,45 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича
Бескаравайний Станіслав Сергійович
УДК 124.3 (091)
 
СТАНОВЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ ТЕХНІЧНОЇ
РАЦІОНАЛЬНОСТІ В ЕПОХУ НОВОГО ЧАСУ
ЯК ОБ'ЄКТ ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ
Спеціальність 09.00.09 – філософія науки
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
 
Чернівці – 2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі філософії Національної металургійної академії України Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор,
Капітон Володимир Павлович,
Національна металургійна академія України,
професор кафедри філософії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Вовк Степан Миколайович,
Чернівецький національний
університет імені Юрія Федьковича,
професор кафедри філософії;
кандидат філософських наук, доцент
Малівський Анатолій Миколайович,
Дніпропетровський національний
університет залізничного транспорту
імені академіка В.Лазаряна,
доцент кафедри філософії.
Захист відбудеться 22 лютого 2008 р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 76.051.08 у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2, корп. 6, ауд. 31.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Л.Українки, 23.
Автореферат розіслано “ ___ ” _______________ 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук, доцент
Козьмук Я.Р.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Однією з найбільш значущих проблем, які виникають при аналізі процесу становлення філософських основ науки, є взаємозв'язок між різними видами знання – філософським, науковим і технічним. Якщо механізми взаємозв'язку філософського і наукового, або наукового і технічного знання проаналізовані відносно повно, то взаємозв'язок філософського і технічного – залишається недостатньо з’ясованим.
Конкретні прояви технічного знання – креслення, схеми, інструкції, правила тощо – це втілення технічних ідей, спрямованих на задоволення суспільних потреб і підпорядкованих критеріям утилітарності. З огляду на те, що потреби людей часто суперечать одна одній, обґрунтування технічних ідей також є суперечливим. Наукове ж знання, навпаки, маючи в своєму розпорядженні цілісну систему філософських засновків, прагне до несуперечності. Тому для поліпшення взаємозв'язку між видами знання й оптимізації процесів створення технічних теорій необхідним є розуміння філософських основ технічних ідей. Одна з передумов такого розуміння – виявлення загальних властивостей, відмітних рис, які притаманні технічним ідеям.
Одним із феноменів, віддзеркалених як у технічних, так і в наукових ідеях, є раціональність. Однак аналіз раціональності в контексті взаємного впливу науки і техніки порушує проблему гіпертрофованого сприйняття саме наукової раціональності. Г.Башляр, а також С.Авєрінцев, П.Гайденко, В.Порус, В.Стьопін і багато інших дослідників осмислювали в основному феномен раціональності, виявляючи її різні критерії, з’ясовуючи еволюцію уявлень про раціональне в історії філософії, а також розкриваючи роль наукової раціональності в розвитку науки. Проте технічна раціональність не була безпосереднім об'єктом аналізу. Коли ж філософами досліджується проблема взаємозв'язку наукового і технічного, або філософського і технічного знання (праці Л.Мемфорда, Р.Мертона, Ж.Еллюля, а також В.Бєлозєрцева, Я.Сазонова, В.Каширіна, А.Розіна, В.Горохова й ін.), то феномен раціональності не розглядається як основний об'єкт. Його роль у становленні гносеології, методології, що лежать в основі проектування й винахідництва, залишається не повністю розкритою.
Оскільки технічна раціональність осмислювалась епізодично, переважно в межах інших об’єктів дослідження, то аналіз її ролі в розвитку філософських основ науки треба здійснювати, спираючись на дослідження тих періодів історії науки і філософії, коли роль раціонального була найбільш значною і коли взаємозв'язок між наукою і технікою виходив на якісно нові рівні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ ФЕНОМЕНУ ТЕХНІЧНОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ В ЕПОХУ НОВОГО ЧАСУ ЯК ОБ'ЄКТ ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок