Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНА МІНЛИВІСТЬ ЯЛИЦІ БІЛОЇ (ABIES ALBA MILL.) В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТАХ

ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНА МІНЛИВІСТЬ ЯЛИЦІ БІЛОЇ (ABIES ALBA MILL.) В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТАХ

Назва:
ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНА МІНЛИВІСТЬ ЯЛИЦІ БІЛОЇ (ABIES ALBA MILL.) В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,69 KB
Завантажень:
187
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ КЛІТИННОЇ БІОЛОГІЇ І ГЕНЕТИЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ
ПІРКО Надія Миколаївна
УДК 575:581.4:582.475.2(477)
ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНА МІНЛИВІСТЬ ЯЛИЦІ БІЛОЇ
(ABIES ALBA MILL.) В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТАХ
03.00.15 - генетика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі промислової ботаніки Донецького
ботанічного саду НАН України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Коршиков Іван Іванович,
Донецький ботанічний сад НАН України,
завідувач відділу промислової ботаніки.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Терновська Тамара Костянтинівна,
Національний університет “Києво-Могилянська академія”,
завідувач кафедри біології;
кандидат біологічних наук
Морозов-Леонов Святослав Юрійович,
Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України,
науковий співробітник.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
м. Київ
Захист відбудеться "_28_" _квітня__ 2005 р. о _14_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.202.01 при Інституті клітинної біології і генетичної інженерії НАН України за адресою: 03143, м. Київ, вул. Заболотного, 148.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту клітинної біології і генетичної інженерії НАН України за адресою: 03143, Київ, вул. Заболотного, 148.
Автореферат розіслано "_24_" __березня___ 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук О. А. Кравець


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У вивченні біологічної різноманітності видів популяційний рівень є одним з ключових, оскільки дозволяє з’ясувати фактори й умови спадкової стійкості головного елементу виду – його популяцій. В наш час, коли популяційні системи багатьох видів рослин зазнають катастрофічного зменшення площ, змін чисельності, вікової та просторової структури завдяки прямій або опосередкованій господарській діяльності людини, особливого значення набувають дослідження незайманих популяцій, де ще зберігся еволюційно сформований оптимум генетичної різноманітності виду (Алтухов, 2003). Визначення особливостей генетичної структури популяцій виду в межах ареалу або в контрастних еколого-ценотичних умовах його частини, а також в різних демографічних елементах популяцій дозволяє отримати інформацію про рівень генетичної різноманітності виду, унікальність генофонду окремих популяцій, встановити напрямок розвитку в них генетичних процесів та з’ясувати, наскільки їм загрожує інбредна депресія – один з головних чинників генетичної ерозії популяцій (Айала, 1984; Алтухов та ін., 1996; Коршиков та ін., 2002; Politov, Krutovsky, 2004). В цьому напрямку найбільшої уваги потребують головні лісоутворюючі цінні види, які в останні роки зазнають надмірної господарської експлуатації. До таких видів належить і ялиця біла (Abies alba Mill.), площі природних популяцій якої в Українських Карпатах за останні століття значно скоротились і потребують охорони та відтворення (Мілкіна, 1983; Швиденко, 1985; Голубець, 1988; Тереля, 1989).
Якщо паралельно з дослідженнями індивідуальної та популяційної генетичної мінливості вивчати репродукційну біологію виду, його потенціальну та фактичну насіннєву продуктивність, систему схрещування, то це дозволяє закласти теоретичне і практичне підґрунтя для розробки необхідних заходів щодо збереження і відтворення стійких і продуктивних насаджень. В цілому пошук зв’язків між моногенною та полігенною мінливістю видів є першочерговим завданням сучасної генетики (Созінов, 1985; Алтухов,1989; Глазко, 2001; Парій, 2004). Стосовно третьої лісогосподарської породи в Українських Карпатах – A. alba, то визначення рівня генетичної мінливості виду, з’ясування ступеня відтворення генетичної структури материнських дерев в зародках їх насіння, аналіз системи схрещування, пошук зв’язку між гетерозиготністю і кількісними полігенними показниками рослин вивчалось фрагментарно або зовсім не аналізувалось (Longauer et al.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНА МІНЛИВІСТЬ ЯЛИЦІ БІЛОЇ (ABIES ALBA MILL.) В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок